Rybka býčkovec amurský zhruba před deseti lety přicestovala na Slovensko z Ukrajiny. Žere všechno živé a postupně se prokousává na západ.
"Je to malá rybička, dorůstá asi šestnácti centimetrů, ale je velmi dravá," popisuje Mikuláš Oros z Ústavu parazitologie Slovenské akademie věd. O malého přivandrovalce se zajímá už osm let. Dorazil z Ukrajiny, ale na Slovensku se mu dobře daří. Obývá řeky Tisa, Latorica, Bodrog a další. Oros a další vědci, kteří jej sledují, vidí, že se každým rokem posouvá směrem na západ. „Problém je, že konkuruje rybám, které tam jsou doma,“ upozorňuje.
Býčkovec ohrožuje rybí starousedlíky včetně chráněných druhů několika způsoby. Žere jejich jikry i malé rybky. Když pronikne do rybničního systému, může tam požíráním potomstva decimovat populaci mnohem větších ryb, například kapra. Škodí i jinak: kromě toho, že „domácím“ rybám užírá jejich potravu, přinesl si s sebou také zvláštní druh tasemnice. „Zatím jsme to nepozorovali, ale je pravděpodobné, že dříve nebo později se tasemnice může rozšířit,“ říká Oros.
Brzy můžeme býčkovce čekat také u nás. „Buď se k nám dostane přirozeně říční sítí, mohou mu pomoci také rybáři, kteří jej používají jako návnadu. Ty bych před tím varoval,“ říká ichtyolog Milan Peňáz. Ne že by býčkovec přinesl do českých vod nějakou pohromu, ale může zopakovat komplikace, které způsobily jiné invazivní druhy.
Když se například v Česku vysazovali amurové a tolstolobikové, přicestovala s nimi také střevlička východní a karas stříbřitý. Ty si teď pochutnávají na mladých rybkách v českých rybnících a řekách a rybáři je rozhodně nemají v lásce.
Autor: Karolína Vránková, Slovensko
Foto: archiv