Koukej rychle vyrůst, nebo skončíš jako svačinka pro tyranosaura! Tak by mohla znít rodičovská rada pro mládě hadrosaura. Studium kostí těchto býložravých dinosaurů ukázalo, že rostli mnohem rychleji než dravé druhy. Byla to jejich jediná obrana před zuby a drápy pravěkých predátorů.
Hadrosauři (kachnozobí dinosauři z čeledi Hadrosauridae) byli pro dravé dinosaury poměrně snadnou kořistí. Neměli žádné štíty nebo ostny, jakými se chránili například stegosauři a další druhy, které spíše než živočichy připomínaly obrněné tanky. Hadrosauři ke své ochraně zvolili jinou strategii: rostli rychleji než jejich lovci.
Američtí paleontologové prozkoumali kosti z dolních končetin Hypacrosaura. Tento býložravý dinosaurus patřící mezi hadrosaury žil před 80 až 67 miliony let. Na příčném řezu kostí vědci počítali soustředné kroužky, z nichž každý odpovídá jednomu roku života - podobně jako letokruhy stromů. Z jejich počtu a rozměrů dokázali určit věk zkoumaného jedince i rychlost jeho růstu. Výsledky pak porovnali s obdobnými údaji o třech dravých dinosaurech, mezi nimiž nechyběl známý Tyrannosaurus rex.
Vyrůst a rozmnožit se
Výsledky ukázaly, že býložravý Hypacrosaurus dorostl do konečné velikosti za 10 až 12 let, zatímco tyranosaurovi to trvalo 20 až 30 let. Mláďata býložravého druhu rostla třikrát až pětkrát rychleji než stejně stará mláďata dravých druhů. Spoluautorka studie Lisa Noelle Cooperová z Kent State University k tomu uvádí: "Byli jsme šokováni tím, jak rychle rostli. Pokud se podíváte na průřezy kostí mláďat nebo dokonce embryí ve vejcích, uvidíte velké otvory, kterými procházely cévy zásobující rostoucí kost krví. To znamená, že mladí hadrosauři rostli jako z vody."
Hypacrosaurus také rychleji pohlavně dospěl. Rozmnožovat se mohl už ve dvou nebo třech letech. Pro snadno zranitelné druhy živočichů zkrátka platí: Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek. Nemusíš se ho dožít.
Podobná strategie rychlého růstu a časného rozmnožování je známa i u současných živočichů, například u některých motýlů, ryb, žab, mloků nebo ptáků.
Foto: Drew Lee/Ohio University