<span>Čelist australopitéka</span> – výkonný louskáček na ořechy

Věda a technika
3. 2. 2009 08:08
Lebka Mrs. Ples zřejmě navzdory přezdívce patřila mladému samci.
Lebka Mrs. Ples zřejmě navzdory přezdívce patřila mladému samci.

Lebka Mrs. Ples zřejmě navzdory přezdívce patřila mladému samci.Náš dávný předek australopitékus zřejmě dokázal louskat ořechy mezi zuby ještě lépe než Marfuša v Mrazíkovi. V dobách nouze to mohlo druh zachránit před vyhynutím. Není to jen antropologická kuriozita, protože kdyby australopitékus nepřežil, moderní člověk by nikdy nespatřil světlo světa.

Gerhard Weber z oddělení virtuální antropologie na Vídeňské univerzitě s kolegy detailně prozkoumal lebku asi nejznámějšího příslušníka druhu Australopithecus africanus, který žil na jihu Afriky před více než dvěma miliony let. Lebka, objevená v roce 1947, patří jedinci přezdívanému Mrs. Ples - paní Plesová (z původního pojmenování Plesianthropus). Přezdívka byla zvolena poněkud nešťastně, protože dnes se antropologové domnívají, že jde o mladého samce.

Schopnost louskat ořechy odhalila analýza působení sil v lebce.Podle lebky byl pomocí počítačové tomografie vytvořen virtuální trojrozměrný model, který potom vědci prozkoumali takzvanou analýzou konečných prvků (FEA) - matematickou metodou, která zjišťuje, jak předměty se složitou geometrií reagují na mechanické namáhání.

Výsledky publikované v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences ukázaly, že australopitékova lebka se nehodila ani tak k trpělivému žvýkání tuhé stravy, jako spíše k vyvinutí jednorázové velké síly. Zdá se, že australopitékové dovedli louskat mezi třenovými zuby tvrdé skořápky ořechů a zpracovávat další nedobytnou potravu.

Ořechy mohly sloužit jako nouzové řešení v době, kdy se jiné potravy nedostávalo. Australopitékové žili v období s proměnlivým klimatem, takže je možné, že byli čas od času vystaveni těžkým časům, v nichž schopnost dostat se pomocí zubů k ořechům představovala evoluční výhodu.

Foto: profimedia.cz, Gerhard Weber

Další čtení

Babočka paví oko

Relaxujte a počítejte motýly. Pomůžete jim. Motýlí půlhodinka končí v neděli

Věda a technika
15. 7. 2025
ilustrační foto

Dobrodružství za domem. Studentka objevila 19 rostlin nových v Česku

Věda a technika
15. 7. 2025
Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ