Cenu Česká hlava dostane biochemik Emil Paleček

Věda a technika
15. 10. 2014 13:28
Profesor Emil Paleček.
Profesor Emil Paleček.

Nejvýznamnější tuzemské vědecké ocenění Česká hlava dostane biochemik Emil Paleček. Rozhodla o tom vláda, uvedl vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Nominaci jednomyslně v září navrhla vládní rada pro vědu a výzkum. Paleček položil základy elektrochemii nukleových kyselin nabízející důležité využití v medicíně 21. století. Jeho celoživotní dílo vešlo do učebnic biofyziky a molekulární biologie.

Vláda uděluje Národní cenu za vědu od roku 2005. Je to dosud nejvyšší vědecké vyznamenání v republice a někdy se o něm hovoří jako o české Nobelově ceně. Spojena je s projektem Česká hlava, jenž byl vyhlášen v roce 2002 na podporu vědecké a technické inteligence. O termínu předání ceny ještě jedná.

Vládní rada vybírala z kandidátů, které nominovaly instituce na základě výzvy projektu Česká hlava. Na seznamu byl například světoznámý plastický chirurg Bohdan Pomahač, molekulární imunolog Václav Hořejší nebo geochemik Bedřich Moldan či jaderný chemik Jaromír Růžička, emeritní profesor na Washingtonské univerzitě. Laureát získá odměnu jeden milion korun.

Letos čtyřiaosmdesátiletý profesor Paleček publikoval za svou vědeckou dráhu více než 300 prací s vysokým citačním indexem. Je zakládajícím členem Bioelectrochemical Society a nositelem různých vyznamenání. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu MU v Brně a od roku 1955 pracuje v Biofyzikálním ústavu Akademie věd ČR. Přednáší také na brněnské Masarykově univerzitě a je rovněž zakládajícím členem Učené společnosti ČR.

Již za studentského výzkumu zjistil, jak se chová DNA v kontaktu s elektrodami. Nyní se už jeho objev, za který dostane cenu, běžně používá v laboratořích. Na své širší využití při diagnostice rakoviny nicméně stále čeká. Vědecká rada navrhovala Palečka už loni jako druhého kandidáta, nakonec získal cenu mezinárodně uznávaný historik František Šmahel.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít

Další čtení

Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025
Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ