Nezávislá porota ocenila autory nejlepších knih z roku 2013. Absolutním vítězem se stal téměř šestisetstránkový bohatě ilustrovaný fascikl o sociálním hmyzu. Nakladatelství zaměřené na odborné knihy vybírá každý rok to nejlepší ze své vlastní produkce.
Sociální hmyz válcuje ostatní živočichy na všech frontách. Kdekoliv se na zemi opřete o strom, bude prvním tvorem, který na vás vleze, nejspíš mravenec. Odpor je marný. Není proto divu, že mravenci vítězí i v knižní podobě. Kniha entomologa Jana Žďárka Hmyzí rodiny a státy rozhodně stojí za přečtení. Spis zvítězil jak v kategorii "Původní nebo populárně naučná práce," tak v kategorii "Kniha roku," kterou získává dílo, jež dostane nejvíc hlasů všech členů šestičlenné poroty dohromady, napříč kategoriemi.
Kniha vznikla výrazným vylepšením publikace Jan Žďárka Proč vosy, včely, čmeláci, mravenci a termiti...? aneb Hmyzí státy z roku 1997. "Knihu jsem psal nejméně tři roky," uvedl entomolog. "Nejtěžší bylo napsat ji tak, abych přesvědčil čtenáře, že to o čem píšu, se v přírodě skutečně děje. Chtěl jsem mít všechno zdokumentované a nejlepší dokument je fotografie. Přibylo jich přes pět set." Některé obrázky pocházely z proslulého časopisu National Geographic. "Nebyly levné," řekl vědec.
Čtenář, jenž se do knihy ponoří, se dozví o pohledu současné vědy na příčiny společenského uspořádání nejen mravenců, ale i termitů a dalšího hmyzu. Státní zřízení těchto živočichů se blíží komunismu, jak ho vymysleli Marx s Engelsem, víc než kterýkoliv ze současných nebo už zaniklých lidských režimů. Hmyzí rodiny a státy nejsou jediný spis, jenž se umístil na příčkách vítězů dvakrát.
Podobně dopadla i kniha Jiřího Padevěta Průvodce protektorátní Prahou. Stala se zároveň nejprodávanější knihou roku a získala i cenu poroty. Dílo je to jistě pozoruhodné, nominované i na ocenění Magnesia Litera, takže je možné, že o něm ještě uslyšíme. Přenese vás do časů, kdy místo obřích inzerátů mobilních operátorů či politických stran visely v ulicích hlavního města protektorátu Čechy a Morava neméně gigantické nápisy "Deutschland siegt! (Německo vítězí!)".
V kategorii "Překlad vědecké nebo populárně naučné práce" zvítězila neurologická učebnice Johna G. Nichollse Od neuronu k mozku. Do češtiny ji převedl Zdeněk Žáček, který si však do sídla Akademie věd pro cenu nepřišel.
Spíš na užší skupinu je zaměřený i další vítězný spis, Kronika zoologického poznávání od Zbyňka Ročka. Český zoolog se dlouho pídil po podrobnostech o životě lidí, zvěčněných v zoologických učebnicích, jako byl třeba markýz Alfonso Corti, po němž se jmenuje Crotiho orgán v uchu savců. Nakonec nasbíral materiál na knihu.
Máte-li rádi zimu a sníh, mohla by vás zaujmout i další oceněná kniha. Je to česká monografie a nejjižnějším kontinentu Antarktida, kterou sepsal autorský kolektiv vedený Pavlem Proškem. Cenu však dostala v kategorii "Zpracování výtvarné publikace." Laureátem se stal grafik Jan Franta. Porota ocenila i studenty, jejichž diplomové práce vědecké vydavatelství vydá. Byli to Jan Toman, Josef Chrást a Blanka Jedličková.