<span>České hlavy</span> ovládla Akademie věd, univerzity neuspěly

Věda a technika
22. 11. 2007 13:18
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoPrestižní ocenění České hlavy letos posbírali takřka výhradně vědci z Akademie věd, zatímco jejích kolegové z univerzit vyšli naprázdno. Už v říjnu udělila vláda Národní cenu Česká hlava objeviteli léčebných preparátů proti AIDS Antonínu Holému. Ostatní laureáty zveřejnili zástupci projektu ve čtvrtek.

Miroslav Bleha z Ústavu makromolekulární chemie AV a Luboš Novák ze společnosti Mega, a.s. dostali cenu Invence za výzkum polymerních membrán, které dokážou oddělovat jednotlivé složky roztoků. Tato dvojice, na které je unikátní spojení vynikajícího vědce a manažera, snad právě proto dotáhla objevy až k praktickému využití při čištění pitné i odpadní vody, ale i ve farmaceutickém průmyslu.

Za vynikající úspěch v zahraničí porota ocenila Jiřího Městeckého, který zkoumá, jak se lidské tělo brání nemocem, proč někdy obranné látky selžou a jak je probudit k činnosti. Patří k absolutní světové špičce v oboru slizniční imunity. Jeho objevy mohou pomoci například lidem, kteří trpí roztroušenou sklerózou. Pracuje na výzkumu vakcíny proti AIDS. Byl prvním, komu se podařilo dokázat, že napadení virem HIV se projeví nejdříve na ústní sliznici. Díky výzkumům Holého a Městeckého se tak Češi stali největšími bojovníky na vědeckém poli proti této nemoci. Městecký pracuje na univerzitě v Alabamě ve Spojených státech.

ČTETE TAKÉ: Vakcína proti AIDS za 10 až 15 let, myslí si Městecký

Ve Výzkumném ústavu geodetickém, topografickém a kartografickém vyvinuli novou metodu, jak využít internetu pro kreslení a zpracování geometrického plánu. Novou budovu nebo cestu umožní zakreslit do katastrální mapy z jakéhokoliv místa, kde je dostupný internet. Za to ústav získal cenu Industrie.

Osmadvacetiletý vědec Aleš Benda z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR dostal za inovativní přístup cenu Doctorandus. Jako jeden z prvních na světě zavedl do běžné praxe metodu, která umožňuje současné sledování různých stavů jednoho typu fluorescenčně značených molekul. Jeho objevu využívají vědci po celém světě a o jeho poznatky z fluorescenční mikroskopie mají zájem výrobci nejnovějších mikroskopů.

Z magisterských prací porota vybrala studii špičkové dvaadvacetileté klavíristky Suzanny Hlinkové, která dokazuje vztah hudby a matematiky. Ze středoškoláků porotu zaujal devatenáctiletý student kroměřížského gymnázia Ondřej Mikšík projektem digitálního zpracování obrazu. Využívá se ho u navigačních systémů, ale také u inteligentních automobilů, které řidiče upozorňují na dopravní značky a nebezpečné předměty. Za popularizaci vědy letos porota ocenila šéfa Geololgického ústavu AV ČR Václava Cílka.

Projekt Česká hlava byl vyhlášen v březnu 2002. Jeho cílem je podporovat vědeckou a technickou inteligenci, popularizovat vědu a zvýšit společenskou prestiž českých odborníků.

Ilustrační foto: Karel Šanda

 

 

Autor: ČTK

Další čtení

Brno Transit: Český horor vás zavede do metra, které neexistuje

Věda a technika
1. 7. 2025

PlayStation Store hlásí problém, uživatelům mizí seznam přání

Věda a technika
27. 6. 2025

EA Play na PlayStationu za 1 euro. Předplatné lze teď pořídit téměř zadarmo

Věda a technika
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ