Česko-australský tým vyvíjí novou zbraň <span>proti nádorům</span>

Věda a technika
13. 8. 2008 12:23
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoLátka příbuzná vitaminu E dovede likvidovat nádorové buňky. Testy u myší prokázaly její účinnost u nádorů tlustého střeva, plic, mléčné žlázy, pohrudnice nebo děložního čípku. Výzkumem jejích vlastností se zabývá tým Jiřího Neužila z Biotechnologického ústavu Akademie věd ve spolupráci s australskou Griffith University.

Vitamin E působí jako antioxidant. Jeho chemická modifikace (vitamin E sukcinát - VES) ale v buňkách funguje opačně: nutí buňku vytvářet radikály, které ji pak usmrtí. VES přitom působí pouze v nádorech a ostatní buňky nechává na pokoji. To z něj činí slibný nástroj v boji proti různým typům rakoviny.

Zdravé buňky se nemají čeho obávat

Docent Jiří NeužilČemu vděčíme za důležitou schopnost VES rozlišovat mezi zdravými buňkami a nádorem? Docent Neužil vysvětluje: "Těch důvodů je více. Analogy vitaminu E jsou slabé kyseliny, které lépe vstupují do rakovinných buněk, neboť pH v mezibuněčném rakovinném prostoru je kyselé, na rozdíl od neutrálního pH v mezibuněčném prostoru normálních tkání. Dalším důvodem je, že nerakovinné buňky (alespoň řada jejich typů) štěpí analogy vitaminu E na vlastní vitamin E, který má naopak ochrannou funkci. A konečně normální buňky mají lépe vyvinuté antioxidační systémy, takže si lépe poradí s radikály, které by se v nich případně mohly vytvářet."

Cíl útoku: mitochondrie

Živočišná buňka- mitochondrie zobrazeny červeněVýzkum ukázal, že VES působí v mitochondriích ("buněčných elektrárnách", které buňku zásobují energií). Jiří Neužil s kolegy nyní popsal přesný mechanismus, jakým VES nádorové buňky zabíjí. Zjednodušeně řečeno vytěsní látku, která při uvolňování energie z organických látek slouží jako příjemce elektronů. Bezprizorní elektrony pak reagují s kyslíkem a vytvářejí radikály, které buňku zabijí.

Hledá se výrobce

Žádný v současnosti používaný lék nefunguje na podobném principu. Otevírá se tak cesta k vývoji zcela nového typu léčiv proti nádorovým chorobám. Autoři objevu mají patentován mechanismus účinku i přípravu nových typů analogů vitaminu E. V současné době hledají farmaceutickou firmu, která by financovala nesmírně nákladný a zdlouhavý vývoj nového léku.

"Nyní plánujeme v Austrálii klinické testy na pacientech s rakovinou pohrudnice, která vzniká většinou vdechováním azbestového prachu. Tento typ rakoviny je zatím zcela neléčitelný. Dále bychom rádi o něco později, nicméně v dohledné době, začali s klinickými testy na pacientech s rakovinou prsu," popsal pro Týden další postup docent Neužil.

Foto: Profimedia, Griffith University

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ