Český objev usnadní boj s rakovinou

Věda a technika
15. 2. 2007 13:57
mikroskop
mikroskop

mikroskopTým vědců z Masarykovy univerzity v Brně získal v Česku patent díky objevu důležitých vlastností rostlinného alkaloidu makarpinu. Látka, která se získává především z rostliny vlaštovičníku, umožňuje označit buněčná jádra. Jejich vlastnosti pak vědci mohou studovat pomocí mikroskopu. Nový objev mohou využít třeba lékaři při diagnostice rakoviny.

Makarpin je pro zkoumání buněk vhodný především díky dvěma vlastnostem. Látka vyzařuje jasnou fluorescenci ve žluté až červené oblasti viditelného spektra a zároveň rychle proniká do živých buněk, kde se okamžitě váže na DNA a menší mírou i na RNA. Při zkoumání se makarpin přidá ke směsi živých buněk nebo k čerstvě odebrané krvi. "Již během tří minut je možné pozorovat strukturu jader fluorescenčním mikroskopem," uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová. 

Má to význam jak pro biology pracující v základním výzkumu, tak pro lékaře při diagnostice především nádorových onemocnění,“ uvedla Iva Slaninová z Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, která úspěšný výzkumný tým vede. Použití makarpinu při zkoumání buněk je podle Slaninové jednodušší a rychlejší než u dosud používaných metod, navíc se mu mohou věnovat i laboratoře bez speciálního vybavení.     

Makarpin mohou výzkumníci využít hlavně při testování, jak působí nejrůznější biologicky aktivní látky na průběh buněčného cyklu. Látku lze uplatnit také v diagnostice leukémie, umožňuje rychle určit poměrné zastoupení buněk podle množství nukleových kyselin. 
    
Vědci z Masarykovy univerzity získali za posledních 20 let 12 patentů, nejčastěji v oborech chemie, biologie a fyzika. Od roku 2005 pomáhá univerzitním badatelům při získávání patentů i při zavádění objevů do praxe Centrum pro transfer technologií MU. Centrum nyní eviduje a spravuje další čtyři patentové přihlášky, uvedla Fojtová.

Ilustrační foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Co s ropovodem Družba? Je plný ropy, ale mohly by v něm vést datové kabely

Věda a technika
23. 4. 2025
ilustrační foto

Čína s Ruskem plánují na Měsíci postavit jadernou elektrárnu

Věda a technika
23. 4. 2025
Pohled z ISS na Zemi

Český astronaut už má vědecký program pro ISS. Ministerstvo vybralo úkoly

Věda a technika
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ