Česká věda slaví další úspěch. Pražští vědci vyvinuli nový lék proti rakovině, který má velmi dobré výsledky. Po aplikování preparátu u pokusných psů zmizely po šesti dnech zhoubné nádory na krku či žaludku. Americká firma Gilead nyní začala látku vyvinutou v pražském Ústavu organické chemie a biochemie testovat na několika tisících pacientů ve Spojených státech. Píše to sobotní Mladá fronta Dnes.
Cílem výzkumu je nyní zjistit případné vedlejší účinky léku, který by se mohl začít prodávat zhruba do šesti let. Na vývoji látky proti rakovině lymfatických uzlin spolupracovaly tři české týmy. Vedli je Antonín Holý a Ivan Votruba z Ústavu organické chemie a biochemie a Berta Otová z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Holého tým už získal světové uznání za léky na virové nemoci a AIDS.
Nový lék ničí jen to, co má
Podle deníku je nový lék unikátní v tom, že působí pouze na buňky zasažené rakovinou a neničí zdravou tkáň. Léčba pak není tak drastická jako třeba chemoterapie, která zničí celý imunitní systém.
"Proč naše látka působí jen na nemocné buňky a zdravé nechává na pokoji zatím nevíme," řekl ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Zdeněk Havlas. Teprve až vědci odhalí tuto "tajenku", budou moci podle Havlase hovořit o průlomu v léčbě rakoviny.
Nově vyvinutý lék působí na rakovinu lymfatických uzlin, která tvoří čtvrtinu nádorových onemocnění. Lék působí na nádory v břiše, hrudníku, brzlíku či slezině, uvádí MfD.
Foto: Karel Šanda