Po hodinách zírání na monitor počítače bývají oči náruživého hráče unavené a nezdá se, že by jim jas obrazovky dvakrát svědčil. Přesto akční hry mohou zrak v dlouhodobém měřítku zlepšit - alespoň v jednom konkrétním ohledu. Tvrdí to vědci z univerzity v americkém Rochesteru.
Výzkum odhalil výrazné zlepšení ve schopnosti rozlišovat od sebe stupně šedi, tedy orientovat se i ve scéně s nízkým kontrastem. To se hodí například za šera nebo v mlze. Výsledky studie publikoval prestižní časopis Nature Neuroscience, který by měl být dostatečnou zárukou, že výzkum nebyl zaplacen výrobci počítačových her a zfalšován v jejich prospěch.
Dobrovolníci z řad studentů hráli dva typy her. Jedna skupina se věnovala akčním hrám Call of Duty a Unreal Tournament, druhá relaxovala u sociální hry The Sims, která nevyžaduje tak rychlou orientaci v dění na monitoru. Během devíti týdnů dobrovolníci strávili hraním padesát hodin, načež se podrobili testům zraku. Akční hry vedly k 43 až 58% zlepšení schopnosti rozpoznávat různé stupně šedi, zatímco hra The Sims žádné zlepšení nezpůsobila.
„Zjistili jsme, že akční počítačové hry trénují mozek, aby zpracovával vizuální informace efektivněji. Toto zlepšení se neztrácí ani několik měsíců poté, co člověk hrát přestal," vysvětluje v tiskové zprávě vydané univerzitou v Rochesteru hlavní autorka studie Daphne Bavelierová.
Ta nyní spolupracuje s očními lékaři a pokouší se zjistit, zda by nové poznatky nemohly pomoci při léčbě amblyopie (tupozrakosti) - poškození zraku, které souvisí s nedostatečným přenosem vizuálních informací z očí do mozku.
Foto: profimedia.cz, University of Rochester