Škrty ve státním rozpočtu se dotknou i Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který bude muset ušetřit až deset procent státních dotací. Dnes to oznámil ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS).
O tom, zda se bude šetřit na platech, či na investicích, ale teprve rozhodne ředitel ústavu Ivan Obrusník. Ten se podle svých slov bude snažit šetřit tak, aby to neovlivnilo kvalitu předpovědí.
"Budeme se snažit, aby omezení výstražné služby bylo co nejmenší," říká Obrusník. Pět procent by prý mohli ušetřit třeba propuštěním části zaměstnanců, dalších pět procent snížením platů. Zároveň prý asi posunou životnost některých přístrojů třeba ze čtyř let na pět, mohou také omezit počet některých měření.
Povodně: předpověď vždy nejistá
Meteorologové zároveň upozornili, že silné deště, jaké o minulém víkendu zaplavily severní Čechy, bude vždycky problematické předpovědět. "V předpovědi na 24 hodin míváme prostorovou chybu až sto kilometrů," připustili experti. Dodali také, že navzdory novému superpočítači, který předpovědi výrazně zpřesnil, nedokážou určit konkrétní obce, které extrémní počasí zasáhne.
Sobotní srážky na obrazovce meteorologického radaru (interval mezi snímky čtyři hodiny). Zdroj: ČHMÚ
"Je třeba, abychom si všichni zvykli na to, že ty povodně budou," upozornil klimatolog Radim Tolasz s tím, že je lepší brát výstrahy vážně a raději se dvakrát zbytečně připravit na možné povodně a potřetí si zachránit život.
To prý byl problém právě při povodních o minulém víkendu, kdy lidé nereagovali na výstrahy meteorologů až do chvíle, než velká voda zatopila jejich obec. Škody v Ústeckém a Libereckém kraji půjdou do miliard korun, zemřelo nejméně pět lidí. ČHMÚ navíc dnes vydal další varování, že v noci na pátek opět hrozí vydatné srážky a až do konce víkendu budou v celé republice silné bouřky.
Ministerstvo musí ještě v tomto roce ušetřit 200 milionů korun, další půlmiliardové škrty jej čekají v roce 2011. ČHMÚ zaměstnává asi 800 lidí, roční provoz stojí státní pokladnu 350 milionů korun.
Státní dotace přitom tvoří pouze polovinu rozpočtu, na zbytek si ústav musí vydělat komerční činností. Kompletní informace a předpovědi proto ústav poskytuje za úplatu, většinu údajů si ale mohou lidé vyhledat zdarma na jejich webu. ČHMÚ na rozdíl od jiných institucí navíc může čerpat peníze z Evropských fondů jen velmi obtížně.
Foto: ČHMÚ, ČTK