Čichám, čichám rakovinu
27.01.2010 17:08 Původní zpráva
Rakovinu plic lze poznat ze změněného pachu tělních tekutin. Skutečnost, o které se dlouho spekulovalo, potvrdily pokusy se zvířaty i citlivá analytická metoda. Otevírá se tak nová cesta k včasnému rozpoznání nemoci.
Pro hypotézu, že rakovina už ve svých počátečních stádiích ovlivňuje rozpoznatelným způsobem pach tělních tekutin, dlouho chyběly přesvědčivé důkazy. Ty nyní nabídla chemická laboratoř Monell Center v americké Filadelfii ve spolupráci s Pennsylvánskou univerzitou. Výsledky experimentů zveřejnil časopis PLoS ONE.
Vědci dávali laboratorním myším čichat moč zdravých zvířat a zvířat s uměle navozenou rakovinou plic. Myši se naučily vnímat rozdíly a získaly tak schopnost čichem rakovinu rozpoznat .
ČTĚTE TAKÉ: V Británii testují vakcínu proti leukemii
Chemická analýza srovnávající vzorky moči od zdravých a nemocných zvířat odhalila změny v koncentraci hned několika látek. Vědci tak byli schopni navrhnout test, který se místo vycvičených zvířat spoléhá na přístrojové měření. Z padesáti testovaných myší se při určování diagnózy spletl pouze třikrát.
Je to první krok k vývoji standardizované metody umožňující odhalit rakovinu plic ještě předtím, než se projeví při kontrole běžnými zobrazovacími metodami.
ČTĚTE TAKÉ: Rakovinné buňky jsou plné mutací. Genetici je zmapovali
Foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.