<span>Čili papričky</span> pálí kvůli houbě

Věda a technika
14. 8. 2008 08:00
Čili papričky
Čili papričky

Čili papričkyMáte rádi ostrá jídla? Pokud ano, poděkujte mikroskopické houbě, která napadá čili papričky a ničí jejich semena. Pálivé látky rostlina produkuje právě na obranu před tímto parazitem, nikoli pro potěšení labužníků.

Čili papričky obsahují množství cukrů a lipidů, které lákají ptáky. Ti se papričkami živí a semena roznášejí po širokém okolí. Parazitické houbě rodu Fusarium, která do zrajících papriček proniká drobnými otvory vyvrtanými hmyzem, cukry chutnají také, ale rostlině za ně žádnou protislužbu nenabízí. Právě naopak. V papričce se namnoží a všechna semena zlikviduje.

Rostlina se proto před houbou chrání pomocí chemických zbraní. V plodech se tvoří kapsaicin a jemu příbuzné látky, které růst mikroorganismů zpomalují. Lidské chuťové buňky jsou vůči nim velmi citlivé, ptáky však nepálí. Šíření semen tak není produkcí kapsaicinu ohroženo.

Dvoukřídlý hmyz narušuje povrch papričky a usnadňuje vstup houbě.Používání chemických látek pro obranu před parazity není výlučnou vlastností pálivých papriček. Například rajčata obsahují látky, jejichž chuť většinu potenciálních útočníků odpuzuje. Ale rajčata stejně jako ostatní plody tuto obranu ztratí, jakmile plod dozraje. V tu chvíli totiž rostlina mění strategii. Už není v jejím zájmu, aby plody nikdo nesežral, chce se prostřednictvím ptáků a plodožravých zvířat rozšířit. Tím se ale vzdává ochrany před parazity.

Tým amerických a bolivijských vědců zjistil, že koncentrace kapsaicinu v čili papričkách závisí na množství dvoukřídlého hmyzu v dané lokalitě. Právě hmyz, který narušuje povrch plodů, uvolňuje cestu parazitické houbě. V oblastech Bolívie, kde byl hmyz napadající papričky vzácný, většina plodů nepálila vůbec. Takže nebýt "spolupráce" hmyzu a houby, zůstali bychom o důležitou součást světové kuchyně ochuzeni.

Přírodní dezinfekce

Kapsaicin mohl být v dávné minulosti důvodem, proč lidé začali čili papričky jíst. Jeho schopnost hubit bakterie a mikroskopické houby skýtala lidem zvláště v tropech ochranu před patogeny v potravě. "Na severu skýtají čili papričky svým konzumentům mnohem menší výhodu, protože škodlivých mikrobů je tam v potravě mnohem méně. Možná proto je jídlo na severu tak nudné," říká Joshua Tewksbury z Washingtonské univerzity, který se na výzkumu v Bolívii podílel.

Foto: Profimedia, University of Washington

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ