Čína ve výzkumu Měsíce konkuruje Spojeným státům
29.11.2009 11:00
Čína příští rok v říjnu vypustí druhou lunární sondu, která bude prozkoumávat povrch Měsíce. Družice s názvem Čchang E-2 bude souputníka Země obíhat asi o sto kilometrů blíž jeho povrchu než první čínská lunární družice, která svou činnost ukončila letos v březnu.
Čchang E-2 je součástí druhé fáze čínského plánu na prozkoumání Měsíce, v jehož rámci k němu chce Peking do roku 2013 vyslat robotické vozítko Čchang E-3. Ve třetí fázi Čína plánuje do roku 2017 na Měsíc vyslat kosmickou loď, která zde má sebrat vzorky a vrátit se na Zem.
Vědeckým cílem projektu je mimo jiné prozkoumat geologickou skladbu Měsíce a pokusit se najít využitelné suroviny. Čínský program na prozkoumání Měsíce v dalších bodech počítá se zřízením stálé základny na jeho povrchu.
ČTĚTE TAKÉ: Američané připouštějí, že Číňané budou na Měsíci dřív
Čchang E-1 fotky Měsíce začala posílat v listopadu 2007. Své působení skončila letos v březnu, když kontrolovaně "havarovala" na jeho povrchu.
Po někdejším Sovětském svazu a USA se v roce 2003 stala Čína teprve třetí zemí, která dokázala vlastními silami vynést na oběžnou dráhu kolem Země člověka.
Foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.