Na čtvrteční odpoledne SELČ chystá Čína svůj třetí pilotovaný let do vesmíru. Jeden ze tří kosmonautů, kteří budou na palubě vesmírné lodi Šen-čou-7, by pak měl v pátek nebo v sobotu vystoupit do volného prostoru.
"Loď Šen-čou-7 bude vypuštěna 25. září mezi 21.07 a 22.27 místního času (15.07 a 16.27 SELČ)," prohlásil mluvčí mise Wang Čao-jao na dnešní tiskové konferenci. Vesmírnou loď vynese z vesmírného střediska Ťiou-čchüan na severozápadě Číny nosná raketa Dlouhý pochod.
ČTĚTE TAKÉ: Američané připouštějí, že Číňané budou na Měsíci dřívPůjde o vůbec první let, při němž se do volného prostoru vydá čínský kosmonaut. Úkolu by se měl zhostit dvaačtyřicetiletý čínský bojový pilot Čaj Č'-kang, který byl neúspěšným kandidátem na účast v předchozích dvou čínských pilotovaných vesmírných misích. Historická událost odehrávající se 341 kilometrů nad zemí bude vysílána živě prostřednictvím malého satelitu vznášejícího se nad lodí.
Velitel mise Cchuej Ťi-ťün v úterý uvedl, že tchajkonaut (čínský výraz pro kosmonauta) by měl loď opustit v 16.30 čínského času (10.30 SELČ) zhruba na 40 minut, a to v okamžiku, kdy bude prolétat nad čínskou pevninou. Jiné zprávy hovoří o tom, že výstup se uskuteční až druhý den poté, co loď vstoupí na orbitu."Na této misi budou mít dva ze tří tchajkonautů skafandry připravené na výstup do volného prostoru. Jeden z tchajkonautů vystoupí z kabiny a vrátí se se vzorky nabranými venku. Až bude činnost vně rakety ukončena, vesmírná loď vypustí malý monitorovací satelit," řekl dále na tiskové konferenci Wang, podle něhož bude mít jeden z kosmonautů na sobě ruský skafandr a druhý skafandr čínské výroby.
Ruští technici budou rovněž pomáhat s řízením prvního čínského výstupu do volného prostoru, což dále posílí spolupráci v této oblasti mezi oběma mocnostmi, podotkl Wang.
Let tříčlenné posádky, který podle plánu potrvá tři dny a skončí přistáním v odlehlé severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, je zatím nejambicióznějším od vyslání prvního tchajkonauta do kosmu v roce 2003. Výstup do volného prostoru je součástí příprav na umístění dvou satelitů na oběžnou dráhu Země, které by měly tvořit první čínskou vesmírnou stanici.Od té doby, co si čínský komunistický diktátor Mao Ce-tung postěžoval, že jeho země nedokáže do kosmu vystřelit ani bramboru, urazil čínský vesmírný program úctyhodnou cestu. V říjnu 2003 se Čína po Rusku a Spojených státech stala teprve třetí zemí, která dokázala dopravit člověka do vesmíru vlastními prostředky. Další dva čínští kosmonauti se do kosmu podívali v říjnu 2005.
Loni vypustila Čína automatickou sondu na oběžnou dráhu Měsíce a v roce 2012 by zde chtěla uskutečnit přistání nepilotovaného stroje. První Číňan by měl stanout na povrchu Měsíce v roce 2022.
Foto: Profimedia, Reuters