<span>Claude Lévi-Strauss</span> slaví sté narozeniny

Věda a technika
28. 11. 2008 07:45
Claude Lévi-Strauss, snímek z roku 1949.
Claude Lévi-Strauss, snímek z roku 1949.

Claude Lévi-Strauss (na snímku z roku 2007) se dnes dožívá sta let.Francouzský kulturní antropolog Claude Lévi-Strauss, který významně ovlivnil náš pohled na život přírodních národů a na svět dávných mýtů, se dnes dožívá sta let.

Francouzský deník Le Monde dnes při této příležitosti cituje výrok amerického antropologa Marshalla Sahlinse: "Z dlouhodobého hlediska si každý slavný myslitel může být jist dvěma věcmi: že zemře a že bude považován za překonaného. Pokud první událost předchází té druhé, můžeme mluvit o štěstí." A list pokračuje citací brazilské antropoložky Manuely Carneiro da Cunha, která Sahlinsův výrok doplňuje: "Claude Lévi-Strauss se dožívá sta let, díky čemuž dosáhl třetí možnosti. Některými už byl považován za překonaného, načež ho další generace znovu objevila."

Claude Lévi-Strauss se po celý život zabýval především třemi oblastmi výzkumu. Zajímaly ho systémy příbuzenských vztahů, svět mýtů a klasifikační systémy, tedy způsoby, jakými lidé chápou a popisují svět, v němž žijí.

V letech 1935 až 1939 žil v Brazílii, kde prováděl své první etnografické výzkumy. Po celém světě ho proslavila zejména jeho kniha Smutné tropy z roku 1955, ve které kombinuje fikci s filozofickými meditacemi a s etnografickými analýzami obyvatel Amazonie.

Svět mýtů

Claude Lévi-Strauss, snímek z roku 1949.V 50. letech se Lévi-Strauss rozloučil se svým původním zaměřením na studium sociálních struktur přírodních národů. Jeho pozornost se upřela na novou oblast: na úlohu mýtů v náboženském myšlení národů, jež neznají písmo. Zajímaly ho také kořeny lidského myšlení. Opustil terénní výzkum a začal se zabývat rozborem záznamů amerických mýtů. Způsob, jímž k sobě mýty navzájem odkazují, podle Léviho-Strausse objasňuje, proč a jak dané společenství funguje a kde pramení jeho zdánlivě bizarní zvyky či postoje.

Ke známým dílům Léviho-Strausse patří Rasa a dějiny, v níž odsoudil jakoukoli podobu rasismu, Strukturální antropologie, Myšlení přírodních národů nebo Totemismus dnes z roku 1962, v níž se zabýval teorií kultury a myšlení, ale i historií a sociálními změnami. Právě tato kniha vyprovokovala ve Francii debatu se známým filozofem Jeanem-Paulem Sartrem o přirozenosti lidské svobody. V roce 1971 dokončil své zásadní čtyřsvazkové dílo Mythologica.

Mizející rozmanitost

Léviho-Strausse znepokojuje klesající rozmanitost lidských kultur."Učil nás o diverzitě kultur a o jejich křehkosti. Díky němu víme, že bohatství lidstva spočívá v jeho rozmanitosti," prohlásil o dnešním oslavenci generální ředitel UNESCO Koichiro Matsuura.

Lévi-Strauss se vždy zastával ohrožených etnických skupin a varoval před kulturní homogenizací. V roce 2005 při jednom ze svých nemnoha veřejných vystoupení neskrýval skepsi: "Lidský rod žije způsobem, který se rovná smrtelné sebedestrukci. Není to zkrátka svět, který mám rád."

Foto: profimedia.cz

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ