Člověk není <span>skvělý běžec</span>, ale v chůzi nemá konkurenci

Věda a technika
13. 2. 2010 08:00
Člověk je přizpůsoben k efektivní chůzi na dlouhé vzdálenosti.
Člověk je přizpůsoben k efektivní chůzi na dlouhé vzdálenosti.

Člověk je přizpůsoben k efektivní chůzi na dlouhé vzdálenosti.Proč člověk při chůzi našlapuje nejprve na patu a teprve poté se zhoupne na prsty? Mezi savci velmi neobvyklý způsob pohybu nám v minulosti zřejmě poskytl důležitou evoluční výhodu, domnívají se na základě svého výzkumu němečtí a američtí vědci.

Většina savců při chůzi našlapuje buď na přední část chodidla (jako většina šelem), nebo se odráží pouze od prstů (jako kopytníci). Na patu našlapují kromě lidí pouze lidoopi a medvědi.

Odborníci z Jenské a z Utažské univerzity se rozhodli zjistit, co je na lidské chůzi tak úžasného. Do svého experimentu zapojili 27 zdravých, různě starých dobrovolníků a nechali je na běžícím pásu kráčet a běhat třemi různými způsoby. Účastníci pokusu kromě typické lidské chůze našlapovali i na přední část chodidla a pouze na prsty jako jiné savčí druhy. Vědci měřili jejich spotřebu kyslíku i intenzitu práce jednotlivých svalů.

ČTĚTE TAKÉ: Geny vyprávějí příběh Inuka, prvního obyvatele Grónska

Výsledky mohou být zkresleny tím, že lidská noha je k našlapování na patu anatomicky uzpůsobena, takže jiný druh pohybu se může jevit jako nevýhodný jen proto, že pro něj nemáme vhodně „seřízené" kosti a svaly. Nicméně autoři výzkumu v časopise Journal of Experimental Biology tvrdí, že lidská chůze je neobyčejně efektivní způsob pohybu.

Lidská chůze se vyplatí

Našlapování na paty je mezi savci neobvyklé. Kočka by to nezvládla.Z publikovaných výsledků vyplývá, že při běhu člověk spotřebovává přibližně stejné množství energie bez ohledu na to, na kterou část chodidla našlapuje. Počíná si při tom o něco méně efektivně než většina savců.

V chůzi však člověk vítězí. Našlapování na paty je energeticky o 53 procent efektivnější než chůze po přední části chodidla a o celých 80 procent efektivnější než chůze po prstech. Při typické lidské chůzi se nejlépe využívá energie předchozího kroku pro krok následující a na kotník působí jen malé tlaky, které tak nemusejí svaly energeticky náročným způsobem vyrovnávat.

ČTĚTE TAKÉ: První evropští zemědělci přebrali ženy lovcům a sběračům

Chodec spotřebuje na stejné vzdálenosti o 70 procent méně energie než běžec. Tato výhoda by se ztratila, kdybychom se pohybovali po prstech. Předci lidí a lidoopů, stejně jako dávní lovci a sběrači, potřebovali při shánění potravy putovat na velké vzdálenosti. Bylo pro ně tedy klíčové při chůzi co nejméně plýtvat energií. Zřejmě proto se právě u našich dávných předků tento způsob chůze vyvinul.

Foto: profimedia.cz

Další čtení

Babočka paví oko

Relaxujte a počítejte motýly. Pomůžete jim. Motýlí půlhodinka končí v neděli

Věda a technika
15. 7. 2025
ilustrační foto

Dobrodružství za domem. Studentka objevila 19 rostlin nových v Česku

Věda a technika
15. 7. 2025
Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ