Nová a přesnější vědecká metoda určování stáří odhalila, že takzvaný člověk pekingský (Homo erectus pekinensis) může být až o 200 tisíc let starší, než se dosud předpokládalo. V dnešním vydání časopisu Nature o tom informují čínští vědci.
Kosti člověka pekingského, známého také jako Sinanthropus pekinensis, byly nalezeny ve dvacátých letech minulého století při vykopávkách v Čou-kchou-tienu v blízkosti Pekingu a vědci nyní předpokládají, že jsou staré asi tři čtvrtě milionu let. Nově určené stáří může odborníkům pomoci pochopit, kdy se uskutečnila migrace do Asie, uvedl vědecký tým vedený Kuan-ťün Šenem z čínské univerzity v Nan-ťingu. Migrace druhu Homo erectus z Afriky předcházela mnohem pozdější kolonizaci moderním člověkem Homo sapiens, který se z Afriky vydal asi před 60 tisíci lety.
Šen a jeho kolegové použili k určení stáří relativně novou metodu, která zjišťuje "věk" fosilie z radioaktivního rozpadu izotopů hliníku a beryllia v krystalech křemene, což jim umožnilo odhad upřesnit.
"Analýzy určily stáří nálezu na zhruba 750 tisíc let, což je asi o 200 tisíc let víc, než dosavadní odhady. Tento výsledek by nám měl pomoci sestavit spolehlivější chronologii vývoje člověka ve východní Asii," uvádějí vědci.
Foto: José-Manuel Benito Álvarez