Člověk prý uměl <span>rozdělat oheň</span> už před 790 tisíci lety

Věda a technika
27. 10. 2008 09:55
Oheň člověku umožnil osídlit do té doby nepřístupné končiny.
Oheň člověku umožnil osídlit do té doby nepřístupné končiny.

Oheň člověku umožnil osídlit do té doby nepřístupné končiny.Pravěcí lidé se naučili rozdělávat oheň už před 790 tisíci lety a právě tato znalost jim umožnila migrovat z Afriky do chladnějších oblastí na severu. K tomuto závěru došli ve své nové studii odborníci z izraelské Hebrejské univerzity, kteří zkoumali nálezy na archeologickém nalezišti na horním toku řeky Jordán.

Výzkum v cenné prehistorické lokalitě Gešer Benot Jaaquov přinesl první plody už v roce 2004. Tehdy archeologové přišli s důkazy, že předchůdci člověka (pravděpodobně Homo erectus) před téměř 800 tisíci lety uměli oheň ovládat - tedy udržovat ho nebo ho stěhovat z místa na místo. Domnívali se ale, že oheň ještě nedokázali sami rozdělat a museli se spoléhat na přírodu, například na blesk nebo samovznícení suchého porostu.

Nyní jsou si díky detailnímu průzkumu ohořelých pazourků v celkem dvanácti archeologických vrstvách na prehistorickém nalezišti jisti, že tehdejší předchůdci člověka věděli, jak oheň rozdělat vlastními silami.

Ovládnutí ohně bylo jedním z hlavních předpokladů pro migraci pravěkých lidí z teplé Afriky směrem na sever. "Jakmile ovládli oheň, který je chránil před predátory a poskytoval světlo a teplo, začali se cítit natolik bezpečně, že mohli migrovat a obydlet neznámá území," vysvětlila archeoložka Nira Alpersonová-Afilová. Právě údolí Jordánu bylo přitom jednou z hlavních migračních tras vedoucích z jihu na sever, tedy z Afriky do Evropy.

Ilustrační foto Profimedia
Autor: ČTK

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ