Egyptská poušť vydala další z pozůstatků kdysi mocného sídla faraonů. Skupina ruských výzkumníků, možná objevila hradby, které daly městu jedno z jeho jmen.
Město Mennofer má český čtenář pravděpodobně spojené s románem Egypťan Sinuhet. V knize si z něj udělal základnu své moci Haremheb, kopiník, který − ač se narodil s lejnem mezi prsty u nohou - nakonec dosedl na trůn faraónů. Za jeho časů bylo už velice staré a nebylo ani městem hlavním. Tuto úlohu plnil, jak čtenáři Egypťana rovněž vědí, Veset, neboli Théby. Pozůstatky Mennoferu leží asi dvacet kilometrů na jih od dnešní Káhiry. Založit ho měl před 5200 lety polomýtický faraón Meni, jenž měl také jako první sjednotit dvě egyptská království - Horní a Dolní zemi.
Jméno města by mohlo být odvozeno od jména králova. Ve starých textech se mu ale přezdívá také Inebuhedž, což znamená Bílé zdi. Jaké zdi to byly, se egyptologové neshodnou. Mohly by to být hradby města, zdi chrámu boha řemeslníků a architektů Ptaha, jenž byl městským patronem, případně zdi královského paláce.
Ruští vědci nějakou zeď našli. "Během vykopávek ruského archeologického týmu z Ruského egyptologického institutu bylo objeveno několik bílých vápencových kusů zdí dávného hlavního města," prohlásil egyptský ministr pro starožitnosti Mamdouh Eldamaty. Naleziště, které Rusové zkoumají, se jmenuje Kom Tuman (Jeho polohu si můžete prohlédnout na mapě dole.).
Jestli pozůstatky patřily opravdu zdi, která dala městu jeho přízvisko, se snad uvidí časem. Egyptologové vykopali i další pozůstatky lidské činnosti. Jejich vedoucí Galina Bělová Bělová uvedla: "Bylo nalezeno i několik keramických pecí a bronzových nástrojů. Vykopávky budou pokračovat. Budeme se snažit odkrýt zbytek zdi, stejně jako jakékoliv další archeologické nálezy, které nám pomohou porozumět tomuto dávnému historickému období."