Archeologové objevili 3200 let starou kostru muže s šířící se formou rakoviny. Jde o nejstarší dosud doložený případ nemoci, která je často spojována s moderním způsobem života, informovali vědci.
Ostatky muže, kterému bylo asi 25 až 35 let, našla v hrobě v Súdánu na břehu Nilu studentka Durhamské univerzity ze severovýchodní Anglie. Kosti jevily přítomnost metastázujícího karcinomu, který se z původního místa výskytu rozšířil do dalších částí těla. Není ovšem možné zjistit, zda muž na tuto nemoc zemřel.
"Tohle by mohlo pomoci pochopit téměř neznámou historii nemoci. Máme jen velmi málo případů rakoviny z doby před prvním tisíciletím našeho letopočtu," řekla agentuře AFP Michaela Binderová, která kostru objevila. Z kostí není možné určit, kde rakovina propukla.
Rakovina od parazita?
Příčina rakoviny mohla pocházet z okolního prostředí. Mohla být například způsobena karcinogenními látkami z kouře ze spalovaného dřeva, mohla být genetická nebo ji mohla vyvolat schistosomóza - parazitární onemocnění, které dodnes způsobuje rakovinu močového měchýře a prsu v této oblasti Afriky.
Výzkumný tým z Durhamské univerzity a Britského muzea uvedl, že ačkoli je rakovina jednou z hlavních příčin úmrtí na světě, až dosud byla v archeologických nálezech prakticky nepřítomná. Zatím byl na světě potvrzen jediný případ metastázující rakoviny z doby před prvním tisíciletím před naším letopočtem u lidských ostatků a u dvou nálezů existuje podezření na přítomnost rakoviny.