Archeologové našli v Lomnici nad Popelkou artefakty z pravěku

Věda a technika
18. 11. 2017 12:34
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Archeologům se v Lomnici nad Popelkou na Semilsku podařilo poprvé najít artefakty z pravěku, konkrétně z mladší doby bronzové. Za významné považují i nález keramických střepů z období vrcholného středověku z poloviny 13. století. Informoval o tom archeolog Jan Prostředník.

"Obě informace jsou nové, protože Lomnice má první písemné zmínky až z počátku 14. století, takže nálezy středověké rozhodně předchází písemným pramenům," uvedl archeolog.

Podle něj jsou taková zjištění poměrně častá. "Má to svoji logiku, protože písemné prameny zpravidla hovoří až o nějaké události, která stála za zapsání. A založení nemuselo být úplně důležitým aktem, který by se měl projevit v nějakém dokumentu," vysvětlil Prostředník. Letos je to na Semilsku druhý případ. "V Jilemnici jsme se dostali o sto let do minulosti před první písemnou zmínkou, tady jsme cirka o 50 let," dodal.

Zlomky keramiky se podařilo najít nedaleko Karlovského náměstí, v místě, kde se dělala sondáž před stavbou domu seniorů. Nejstarší střepy jsou staré zhruba tři tisíce let, z mladší doby bronzové. I to považují archeologové za významné zjištění. "Protože jsme zatím neměli v intravilánu Lomnice doložený žádný pravěký artefakt," řekl Prostředník. Nalezení takového artefaktu ale podle něj předpokládali. "Není to sice standardní sídelní území, ale je to tranzitní prostor, kudy procházely poměrně důležité komunikace. A je to také prostor, kam chodili naši předkové pro různé zdroje, zpravidla nerostné suroviny," řekl archeolog.

Šestitisícová Lomnice se nachází na pomezí Českého ráje a Krkonoš. Možnému sídelnímu osídlení v dávné minulosti nasvědčuje i to, že nedaleko Lomnice se nachází zřícenina gotického hradu Kumburk. "Je to místo dalekého výhledu, které sloužilo jako strážní lokalita nejen ve středověku. Podle archeologických nálezů víme, že i v období pravěku," dodal Prostředník. Přes tuto oblast zřejmě vedly stezky do Polska.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Taneček David

Další čtení

Kalmar Mediterranean - menší příbuzný kalmara Hamiltonova

Vědci natočili největšího hlavonožce světa. Dorůstá velikosti auta

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Vědci možná objevili mimozemský život. Mají jistotu "jen" 99,7 procent

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Čeští vědci: Zarostlá rumiště ve městech chrání zvířata i rostliny. A chladí vzduch

Věda a technika
15. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ