Archeologové odhalili další tajemství starověké Núbie

Věda a technika
1. 2. 2013 09:56
Objev chrliče ve tvaru lví hlavy. Naleziště Wad Ben Naga.
Objev chrliče ve tvaru lví hlavy. Naleziště Wad Ben Naga.

Archeologická expedice Národního muzea odhalila další tajemství starověké Núbie. Její členové působící na lokalitě Wad Ben Naga v Súdánské republice odkryli vzácný oltář s dvojjazyčným nápisem v egyptských a merojských hieroglyfech a unikátní pískovcové sousoší božstev Amona a Mut. Jeho fragmenty převezou do Náprstkova muzea, kde budou restaurovány a konzervovány. Na setkání s novináři to oznámil vedoucí expedice Pavel Onderka.

Mezinárodní tým pokračuje v odkrývání chrámového komplexu Týfónia, v konzervaci paláce královny Amanišacheto a v sociálních projektech zaměřených na místní komunitu. "Archeologický výzkum v Súdánu je jednou ze zahraničních priorit Národního muzea. Loňské objevy expedice, která v oblasti působí pátým rokem, patří mezi největší úspěchy české vědy na březích Nilu. Expedice se tak řadí mezi nejvýznamnější zahraniční archeologické mise v Súdánu," komentoval úspěch ředitel NM Michal Lukeš.

I loni expedice pokračovala v odkrývání pozůstatků jednoho z největších měst starověké Núbie, které vzkvétalo v době Merojského království (asi 300 př. n. l. až 350 n. l.). Archeologům NM se podařil významný objev části oltáře, přesněji stojanu na posvátnou bárku, se jmény krále Natakamaniho a královny Amanitore. "Jedná se o teprve druhý známý dvojjazyčný nápis z dob Merojského království vůbec. Expedici se podařilo identifikovat nejstarší kultovní stavbu v oblasti Wad Ben Naga," vysvětlil Onderka.

Hlavním cílem páté výkopové sezony, která se uskutečnila na konci roku 2012, bylo pokračování v průzkumu chrámového komplexu Týfónia, který byl v roce 2011 expedicí NM znovu objeven poté, co na 150 let upadl v zapomnění. Výzkum ukázal, že stěny chrámu starého zhruba 2000 let a postaveného převážně z pálených i nepálených cihel, byly zdobeny barevnými výjevy.

"Nejvýznamnějším objevem je sousoší božského manželského páru - boha Amona s beraní hlavou a bohyně Mut. Socha byla zničena v souvislosti s příchodem křesťanství do oblasti středního toku Nilu, to je dnešního Súdánu," podotkl Onderka. Virtuální rekonstrukci jeho podoby umožnil 3D-skener vyvinutý pro potřeby expedice k dokumentaci nálezů v terénu.

Dlouhodobým úkolem expedice je konzervace paláce královny Amanišacheto, nejlépe zachovalé a největší známé palácové stavby z dob Merojského království. Jeho součástí je geologický průzkum, který má identifikovat kamenolomy zabezpečující výstavbu ve Wad Ben Naga. Současně se uskutečňují a rozvojové projekty v rámci partnerství obcí Wad Ben Naga a Otrokovic. Loni byla opravena školka a postavena čistička pitné vody, během tří let tam členové české expedice dovezli na 600 kilogramů učebních pomůcek, oblečení a dalšího materiálu.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Klimazměna v praxi: Horké Středozemní moře mění Evropu. Česku nese povodně

Věda a technika
15. 7. 2025
Babočka paví oko

Relaxujte a počítejte motýly. Pomůžete jim. Motýlí půlhodinka končí v neděli

Věda a technika
15. 7. 2025
ilustrační foto

Dobrodružství za domem. Studentka objevila 19 rostlin nových v Česku

Věda a technika
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ