HMS Endeavour
Archeologové vědí, kde leží vrak slavné lodi kapitána Cooka
03.05.2016 11:29
Vrak jedné z nejslavnějších lodí světa leží téměř jistě na dně amerického přístavu Newport. Potopili ji tam Britové. Sloužila jako překážka během blokády přístavu za americké války o nezávislost.
Na palubě HMS Endeavour doplul James Cook v roce 1770 jako první Evropan do Austrálie. Americká nezisková archeologická organizace Rhode Island Marine Archaeology Project (RIMAP), teď tvrdí, že loď už brzo najde. Vědci mají vytipováno pět vraků, nichž jeden je podle nich určitě Cookova Endeavour. Zjistit, který to je, bude ale vyžadovat ještě další práci. Je třeba zrekonstruovat tvary trupů vytipovaných lodí a prozkoumat předměty, které se ve vracích najdou. HMS Endeavour byla po návratu ze své nejslavnější cesty několikrát prodána.
Nakonec přejmenovali na Lord Sandwich. Sloužila jako přepravní loď. Vozila přes Atlantik britské vojáky do boje se vzbouřenými kolonisty. Američané královským vojskům pořádně zatápěli, mimo jiné i díky vydatné pomoci Francouzů.
Newportský přístav byl ve válce klíčový. V roce 1778 byl v britských rukou. Američané ho chtěli dobýt ze země, přičemž z moře jim měla pomoci francouzská flotila.
Terra Australis Incognita
Britové se jí v tom rozhodli zabránit blokádou. Potopili ve vstupu do přístavu třináct plavidel. Majitelé lodí dostali od státu tučné odškodné. Mezi obětovanými loděmi byl i Lord Sandwich, bývalá Endeavour. Podle BBC tvrdí archeologové z RIMAP, že je "osmdesáti- až stoprocentní šance", že Lord Sandwich pořád ještě leží na dně zálivu. Vyhlásili veřejnou sbírku na vyzvednutí a rekonstrukci vraku. Pokud se to podaří, mohla by loď dostat třeba i samostatné muzeum. Nepochybně by si to zasloužila.
Je to jedna z nejdůležitějších lodí v dějinách lidstva. Mezi lety 1768 a 1771 na ní podnikl James Cook společně s pětadevadesáti námořníky a vědci veleúspěšnou cestu kolem světa. Mimo jiné se mu podařilo objevit do té doby jen předpokládanou neznámou zemi na jihu, latinsky Terra Australis Incognita. Za Cookových časů věděli Evropané o Novém Zélandu, který objevil v roce 1649 Holanďan Abel Tasman.
Zeměpisci si mysleli, že by Nový Zéland mohl být součástí většího celku, o jehož existenci se spekulovalo už od starověku. Cook ho ale celý obeplul a dokázal, že je to ostrov. Novou zemi objevil o pořádný kus dál na východ.
První, kdo neznámý kontinent uviděl na vlastní oči, byl poručík Zachary Hicks, z paluby HMS Endeavour. Místo, které spatřil, se dodnes (navzdory určitým peripetiím) jmenuje Point Hicks. Podle lodního deníku to bylo devatenáctého dubna 1770. Cook ale při jeho psaní nepočítal s překračováním časových pásem, takže přesnější datum je 20. dubna.
Najetí na mělčinu
Angličané se na Point Hicksu krátce vylodili a pak pokračovali podél pobřeží až do Botanické zátoky poblíž dnešního Sydney. Přibližně o měsíc později najela Endeavour na korálovou mělčinu. Patřila k Velkému bariérovému útesu. Loď byla těžce poškozená. Námořníci ji museli vytáhnout na pláž a opravit, což trvalo sedm týdnů. Nakonec, po množství dalších dobrodružství a objevů, šťastně doplula přes holandskou Batavii (dnešní Jakartu) okolo mysu Dobré naděje až do britského Plymouthu.
James Cook uspořádal ještě dvě velké cesty. V letech 1772 až 1775 obeplul Austrálii z jihu a jako první překročil jižní polární kruh. Nebylo to ale už na palubě Endeavour, nýbrž HMS Resolution. Stejnou loď si vzal i na svoji poslední cestu, v letech 1776 až 1779.
Spolu s Resolution se ale tentokrát vydala na cestu ještě jedna loď, HMS Discovery. V roce 1778 objevila Cookova flotila Havaj (kterou ovšem Britové pojmenovali Sandwichovy ostrovy). Pak se vydali mapovat Berringův průliv. Na zimu z roku 1778 na rok 1779 se na Havaj vrátili. Dostali se ale do konfliktu s domorodci, kteří Jamese Cooka zabili.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.