Muži a ženy opravdu přemýšlejí jinak. Vědci z univerzity v Cambridgi analyzovali osobnosti u více než půl milionu lidí a došli k závěru, že zatímco muži nejsou moc dobří ve vyjadřování a vnímání pocitů, tak ženy naopak projevují o lidi a jejich emoce mnohem větší zájem. Zprávu přebral server Daily Mail.
Studie mimo jiné porovnávala osobnostní rysy mužů s příznaky autismu a odhalila několik podobností. V závěru vědci konstatovali, že autismus je jakousi "extrémní verzí mužského mozku". Proto mají někteří muži problém číst pocity a emoce u druhých.
Oproti ženám se muži cítí více nesví v různých společenských situacích, jsou méně vnímaví a někdy nechápou, jakým způsobem urazili někoho druhého. Studie vědců z Cambridge, jež zkoumala celkem 671 606 lidí, našla v testování osobností spojení mezi muži a autisty: obě skupiny jsou spíše systematicky než empaticky zaměřené.
Naopak přesný opak panuje u žen. Hned 40 procent z nich vykázalo v testování vysoké známky empatie. U mužů bylo číslo jen 24 procent a u mužů s autismem dokonce 13 procent. Na testování se podílelo celkem 14 354 lidí trpících autismem.
Spousta mužů pracuje v oblasti technologií, inženýrství nebo různých matematicko-fyzických zaměstnáních, kde je při výkonu práce systematičnost z logických důvodů potřebná. I proto je u mužů dvakrát až třikrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít autismus, tvrdí studie.
Evoluční důvody
Vědci ale upozorňují, že jejich výsledky nelze aplikovat na konkrétní jedince, jejich závěry vychází pouze z průměru testovaných skupin mužů a žen. "Přesto existují evoluční důvody, proč by dávalo pro muže větší smysl mít mozek založený na systematičnosti, a to z důvodu přežití a naučení se různých metod, například v lovu," vysvětlil vedoucí autor studie profesor Simon Baron-Cohen.
"Ženy si mohly v průběhu několika milionů let vyvinout vyšší úroveň empatie, protože to zase bylo důležité pro výchovu dětí," dodal profesor.
Výsledky dále ukázaly, že 44 procent testovaných mužů přemýšlí systematicky. Naproti tomu u žen dosáhla hodnota jen na 27 procent. Rozdíl je o to zajímavější, neboť víc než polovina testovaných autistů rovněž prokázala známky systematičnosti. "Tyto výsledky jsou silnou podporou pro teorii, že autismus vzniká jako extrémní verze mužského mozku," řekl Baron-Cohen.
Závěrem však dodal, že studie rozhodně netvrdí, že autisté postrádají empatii nebo nemají starost o druhé. "Problémy s kognitivní empatií vedou lidi s autismem k tomu, aby se raději vyvarovali společenských situací, než aby se náhodou zachovali krutě," uzavřel.