Chytré telefony mění naši mozkovou kůru. Už za pár dní

Věda a technika
7. 1. 2015 06:22

Používání moderních zařízení s dotykovými displeji má vliv na organizaci mozkové kůry. Projevuje se to v řádu jednotlivých dnů.

Lidský mozek obsahuje okolo stovky miliard nervových buněk, které v dospělosti tvoří něco mezi jedním a pěti sty biliony vzájemných spojení. Tato spojení jsou pružná. Mohou se rychle měnit a přizpůsobovat novým okolnostem. Změna organizace spojů je podstata učení. Není míněno jen učení se zástupcům literárních směrů či L'Hôpitalovu pravidlu ve škole, ale veškeré každodenní použití poznatků o lidech, zvířatech a věcech v našem okolí. Vědci často studují učení na jedincích, kteří vynikají v nějaké specializované oblasti.

Mohou to být třeba šachoví velmistři, programátoři, sportovci a tak dále. Experty se však každý den stáváme všichni. Hodně lidí si například osvojuje každého půl roku dovednosti k ovládání nových technologií. Skupina výzkumníků v čele s Anne-Dominique Gindratovou z univerzity ve Fribourgu zkoumala, jak mění naše mozky používání chytrých dotykových telefonů. V časopise Current Biology popisují experimenty s lidmi, kteří používali dotykový telefon, a s těmi, kteří používají tlačítkový.

Vědci se dotýkali palce, ukazováčku a prostředníčku dobrovolníků a zaznamenávali přitom elektrickou činnost jejich mozku. Zkoumali také, jestli bude aktivita mozku souviset se záznamy o činnosti baterie chytrých telefonů. Souvisela. Oblasti mozku lidí propojených s palcem a ukazováčkem lidí přivyklých dotykovému displeji byly aktivnější než stejné oblasti v mozku uživatelů tlačítkových telefonů.

Čím větší byl rozdíl, tím častěji používala pokusná osoba podle záznamů bateriové historie svůj chytrý telefon. Aktivita mozku se měnila dokonce v závislosti na denních rozdílech v používání telefonu. U lidí, kteří své elektronické společníky z nějakého důvodu používali v určitý den méně, klesla.

Pohyb po hladké obrazovce tedy přeorganizovává spojení v naší mozkové kůře. V souvislosti s novými technologiemi je zvykem psát o jejich negativních účincích na naše myšlení. Tohle ale není ono. Naše mozky mění jakákoliv nová činnost, kterou se naučíme, ať už je nám patnáct, nebo pětaosmdesát.

Autor: Radek John

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ