Kapsle připravené pomocí nanotechnologií a umístěné do obvazu zlikvidují patogenní bakterie, aniž by uškodily těm "hodným". Významně to zlepší především léčbu popálenin.
Na lidské kůži žijí miliardy neškodných bakterií, které jsou důležité pro její správné fungování. Je-li ale kůže poškozena, stává se vstupní branou pro infekce. Jak se patogenům bránit a nezahubit přitom naše mikrobiální přátele? S inovativním řešením přišli vědci z univerzity v anglickém Bathu.
Vytvořili miniaturní kapsle s povrchem tvořeným tenkou vrstvičkou lipidů. Stejné látky jsou základní stavební jednotkou povrchových membrán lidských buněk. Do kapslí ukryli antibiotika. "Hodné" bakterie si kapslí nevšímají a mohou v jejich přítomnosti bez problémů existovat. Situace se však změní ve chvíli, kdy na tělo zaútočí patogenní druhy rozkládající buněčné membrány a ničící tkáně. Jakmile narazí na kapsle, zachovají se stejně a jejich membránu svými toxiny rozleptají. Uvnitř na ně čeká smrtící překvapení.
Změna barvy jako varování
Metoda by se mohla uplatnit především při zdlouhavém hojení popálenin. Kapslemi obohacené obvazy by pasivně pokrývaly hojící se rány, ale v případě infekce by se změnily v aktivní prostředek léčby. Do kapslí lze navíc vložit barvivo varující zdravotníky, že se něco děje. Včasná reakce je totiž v podobných případech klíčová.
Vědci účinnost kapslí demonstrovali na patogenních bakteriích Pseudomonas aeruginosa (způsobuje záněty a hnisání popálenin) a zlatém stafyloku. Neškodnému kmeni bakterie Escherichia coli kapsle naopak neublížily. V laboratorních podmínkách vše funguje bezvadně, funkční prototyp použitelný ve zdravotnické praxi by měl být k dispozici do tří let. Zbývá totiž vyřešit problémy se stabilitou nanokapslí a vymyslet způsob, jak je vyrábět ve velkém objemu.