Pavouci, brouci, mravenci. V průměrné domácnosti žije přes sto druhů hmyzu, tvrdí nová studie. Čím bohatší lidé jsou, tím více chamradi u nich bydlí.
Než vyrazíte s plácačkou na mouchy nebo sáhnete po biolitu, měli byste vědět, že většina hmyzu v našich příbytcích není nebezpečná ani nepřenáší nemoci (na rozdíl od termitů, klíšťat a švábů). Průzkum zveřejněný prestižními americkými Biological Letters prokázal, že převažují druhy neškodné, které jsou navíc tak malé, že je člověk ani nezaznamená.
"Členovci tu s námi byli dávno předtím, než jste začali číst tento článek a doteď vás netrápili. Není důvod s tím začít teď, když o nich víte," říká vedoucí výzkumného týmu a entomoložka z Kalifornské akademie věd Misha Leongová. "I nadále zůstanou vašimi slušnými a tichými spolubydlícími."
Čelovky nasadit!
S mapováním hmyzích spolubydlících oslovili entomologové ze Státní univerzity v Severní Karolíně a Přírodního muzea tamtéž padesátku dobrovolníků ve městě Raleigh.
Poté, co si upevnili čelovky na hlavu a ozbrojili se kleštěmi, sítěmi a vysavači hmyzu, kterým se říká aspirátory, prohledali průzkumníci téměř všechny pokoje v domě. Posbírali různé druhy živých i mrtvých členovců, kteří se uvnitř ukrývali - mouchy, pavouky, brouky, mravence a korýše.
V souhrnu vyšlo sčítání hmyzu na 10 tisíc exemplářů, vědcům trvalo dva roky je všechny roztřídit. Výsledky jejich prvotního průzkumu byly publikovány v lednu ve vědeckém žurnálu PeerJ.
"Zdá se, že drtivá většina členovců žijících mezi námi nepředstavuje přímé nebezpečí," ubezpečili v PeerJ autoři studie pod vedením entomologa Matta Bertoneho ze Státní univerzity v Severní Karolíně. "Bohužel, většina hmyzu a členovců, kterou jsme nashromáždili, je všeobecně považována za škůdce už jen svou přítomností v domě."
Domy jsou pro drobnou plazící se i létající chamraď jako obří past. Zatímco některé druhy jsou na prostředí budov závislé, většina se dovnitř dostane prostou náhodou, při sledování potravy nebo je přilákána světlem. Následky jsou často tragické - pro onen hmyz.
Přestože se lidé snaží udržet své domovy bez hmyzu a pavouků, nejsou naše obydlí od okolního světa izolována, jak by si možná někteří přáli.
Odvrácená strana bohatství
Nová studie také tvrdí, že bohatství čtvrti je lepším indikátorem výskytu hmyzu uvnitř domácností než míra jejich čistoty. Vše totiž začíná rostlinami na dvorku a zahradách kolem domu.
Všeobecně platí, že bohatší lidé pěstují rozsáhlejší zahrady, které, jak studie ukázala, přitahují rozmanitější společnost ptáků, ještěrek a netopýrů. Teze o socioekonomických faktorech ovlivňujících místní druhovou rozmanitost včetně hmyzu se též nazývá "přepychový efekt".
Dokonce i nemovitosti, u nichž nerostlo tolik květin, měly uvnitř pořád vyšší počet druhů hmyzu za předpokladu, že stály v bohatém sousedství, kde je vyšší výskyt bujných parků a domů s velkými zahradami. Hmyzu, jak jinak, na majetkových hranicích nezáleželo.
Výzkumníci plánují rozšířit své sčítání hmyzu v domácnostech i za hranice poměrně omezeného vzorku v Severní Karolíně. V Raleighu byly všechny domy z experimentu samostatně stojícími budovami ve středně a vysoko příjmových čtvrtích. Teď by se měla práce rozšířit i o jiné typy domů v jiných čtvrtích.
Leongová a její kolegové již mezi sledované zařadili i domy v Peru v Amazonii, ve Švédsku a San Franciscu, včetně příbytků patřících zaměstnancům California Academy of Science. V roce 2017 budou pokračovat v Austrálii, na Madagaskaru, v Číně a, jak doufají, i na vědeckých stanicích v Antarktidě.
Tento výzkum by měl vědcům pomoci porozumět, jak urbanizace a člověkem změněná krajina ovlivňují ekologii a druhovou rozmanitost. Například: co najdou vědci zkoumající hmyzem zamořené domy? Možná k zamoření došlo právě v důsledku nízké druhové rozmanitosti členovců. Když určité místo ovládnou švábi nebo termiti, může to být dáno tím, že tam nebyl dostatek jiných druhů hmyzu, které by je zastavily, uvažuje Leongová.
"Je to něco, co zatím nevíme," přiznává vědkyně. "Ale máme tu ekologickou teorii, která říká, že druhová rozmanitost zabraňuje přemnožení. Myslím, že by bylo skvělé vidět, zda to lze aplikovat i na život uvnitř budov."
Příští studie by měla zjistit, které druhy jsou opravdu našimi spolubydlícími a které jsou pouhými tuláky na návštěvě. Pokud se určitý druh vyskytuje alespoň v polovině místností v domě, pravděpodobně se uvnitř již reprodukuje a daří se mu tam, dodává Leongová.
Nakonec chtějí entomologové vědět, jestli se pravidla ekologie v domech nějak liší od těch venkovních. "Nemůžeme člověkem vytvořené nebo pozměněné prostředí odepsat jako zcela umělé, protože i zde se odehrává vývoj," uzavírá Leongová.
Hmyz cestuje mezi kontinenty. I do Česka "V Česku by podobná studie dopadla s nižším číslem. Není třeba se hmyzu bát a v českých domácnostech se mu tolik nelíbí," říká entomolog Aleš Bezděk.
Co na výsledky studie, podle které v amerických domácnostech žijí stovky druhů hmyzu, říkáte? Průměrný počet druhů, který autoři našli v amerických domácnostech, jsem nejdříve považoval za nadsazený. Je fakt, že kromě hmyzu do výsledků zahrnuli také ostatní skupiny členovců, tedy pavouky, roztoče, stonožky, mnohonožky, suchozemské korýše.
Překvapila vás studie něčím? Určitě překvapivým výsledkem je skutečnost, že počet druhů uvnitř domu kladně koreloval s ekonomickou situací majitele. Tedy že domy bohatších lidí hostí více druhů členovců než domy těch chudších. Jak by dopadla podobná studie v Česku? O žádné takové nevím, ale třeba se najdou kolegové, které tato americká práce bude inspirovat a pokusí se ji zopakovat v našich podmínkách. Očekával bych výsledky srovnatelné s pozorováním v USA, snad jenom počet zjištěných druhů by byl poněkud nižší. Jakým způsobem se do domácností jednotlivé druhy vlastně dostávají? Ektoparazitické druhy vázané na člověka jako na jednoho z hostitelů se nejčastěji přenášejí přímým kontaktem s napadenou osobou. Hmyz, který škodí na uskladněných potravinách, si můžeme klidně přinést z obchodu. Ale většina druhů se k nám dostane jednoduše zvenku, třeba otevřeným oknem. Jak jsme na tom s rozmanitostí hmyzu u nás? Máme se některých druhů obávat? Obecně platí, že tropické oblasti hostí mnohonásobně větší počet hmyzích druhů než třeba naše oblast mírného pásu. V České republice je známo necelých 30 000 druhů hmyzu, žádný vysloveně nebezpečný u nás nežije. Takže se vlastně není čeho bát.
Mění se v čase spektrum druhů, s nimiž se můžeme setkat v našich domovech? Ano, dnes opravdu nacházíme v českých domácnostech hmyz, který byl pro naše rodiče naprosto neznámý. To úzce souvisí s pohybem zboží a lidí po světě, takže není problém zavléci druhy hmyzu z kontinentu na kontinent. A část takto zavlečených druhů se docela dobře v nových podmínkách uchytí. Vlastně i druhy, které dnes považujeme za "naše domácí", jako třeba šváb obecný (Blatta orientalis) nebo rus domácí (Blatella germanica), nepocházejí z Evropy, ale jsou tady už tak dlouho, že nám to nepřijde divné. Můžete uvést nějaké další příklady takových "přivandrovalců"? Napadá mě hned několik druhů. Třeba slunéčko východní (Harmonia axyridis), to je východoasijský druh, který byl cíleně dovezen a vysazen do skleníků v západoevropských státech, aby pomáhal likvidovat mšice. Ze skleníků slunéčko východní časem uniklo do volné přírody, kde bez problémů přežívá. Dokonce se samovolně šíří na sever a východ Evropy.V České republice se poprvé objevilo v roce 2006 a dnes je to nejběžnější slunéčko, se kterým se můžeme ve městech setkat. Do bytů se dostává na podzim, když dospělá slunéčka hledají vhodné místo k přezimování. Podobný příklad je ploštice, které se česky správně říká vroubenka americká (Leptoglossus occidentalis). Ta se do Evropy dostala zřejmě náhodou, nejdříve ji zaznamenali v roce 1999 v severní Itálii. Nyní se s ní můžeme setkat ve většině českých měst, její larvy a také dospělé ploštice sají semena šišek jehličnatých stromů v městských parcích. Podobně jako slunéčko východní se i tato ploštice na podzim často dostane do bytů, protože hledá úkryt před zimou. Je to poměrně velká ploštice, dorůstá do velikosti skoro 2 cm. Pro lidi není nebezpečná, ale vyděsit dokáže. |