Vývoj nového léku dnes přijde až na 2,5 miliardy dolarů. Není divu, že se farmaceutické firmy snaží, aby se jim investice vrátila. A někdy nehrají fér. Jak odhalit nebezpečné a neúčinné léky? V kontrolních mechanismech jsou povážlivé díry.
"Léky jsou testovány lidmi, kteří je vyrábějí, v mizerně navržených zkouškách, na beznadějně malém množství nevhodně vybraných pacientů a analyzovány jsou pomocí technik pokřivených tak, aby nadhodnocovaly jejich přínos. Když výsledky zkoušek přesto firmám nevyhovují, mají plné právo je před lékaři a pacienty utajit, takže vidíme zkreslený obraz skutečných účinků testovaných léků," píše v třaskavé zkratce v úvodu své nové knihy Bad Pharma britský lékař Ben Goldacre.
Problémy spojené s vývojem léků probírá jeden po druhém. Nejvíce prostoru věnuje manipulaci s klinickými zkouškami, zatajování informací o skutečné účinnosti léků a nedostatečné kontrole ze strany regulačních orgánů. Svá tvrzení dokládá četnými příklady a odkazy na odbornou literaturu, není to emotivní útok nějakého "dojmologa".
Do českých zdravotnických zařízení a lékáren výrobci ročně dodají léky téměř za 59 miliard korun. Ne všechny fungují tak, jak slibuje příbalový leták. Neznamená to, že farmaceutické firmy jsou ztělesněné zlo, ale mnohdy nám neříkají celou pravdu. Jak se bránit jejich trikům?
* Jak se schvalují léky pro český trh?
* Proč ani lékař nemá šanci zjistit pravdu o lécích, které předepisuje?
* Může antidepresivum ponoukat k sebevraždě?
* Jak lze jednu molekulu patentovat a prodat dvakrát?
* Je regulace nedostatečná, nebo naopak příliš přísná?
* Kdo ohlídá hlídače?
Odpovědi na tyto otázky čtěte v časopise TÝDEN, který vychází v pondělí 12. listopadu.