Biotechnologie
Embryonální kmenové buňky lze v USA zkoumat dál
28.07.2011 13:29
Americký soud zamítl další žalobu, která požadovala zákaz užívání federálních peněz na výzkum embryonálních kmenových buněk. Je to vítězství vlády Baracka Obamy, která státní podporu výzkumu kmenových buněk před dvěma lety schválila a zvrátila tak předchozí rozhodnutí George Bushe.
Státní podporu výzkumu napadli vědci James Sherley a Theresa Deisherová. Podle nich je vládní politika v rozporu se zákonem z roku 1996, který zakazuje užívat federální peníze pro činnosti, které mohou zranit lidské embryo.
Soud ale takový výklad odmítl. Státní podporu totiž mohou využívat pouze společnosti, jež pracují s embryi, která nevznikla za účelem výzkumu. Zbyla na klinikách asistované reprodukce, kde lékaři nechávají oplodnit spermiemi vždy více vajíček, než kolik jich potom implantují ženě do dělohy.
Sherley a Deisherová napadli státní podporu pro výzkum embryonálních kmenových buněk už v minulosti. Tehdy tvrdili, že granty určené na výzkum embryonálních kmenových buněk omezují rozsah finanční podpory, která je určena pro výzkum běžných kmenových buněk. S jejich získáváním přitom nejsou spojeny etické problémy. S žalobou ale neuspěli.
Kmenové buňky se mohou množit a proměnit v libovolný typ specializovaných buněk libovolného orgánu. Podle některých vědců se dá nejlépe pracovat s embryonálními kmenovými buňkami, které se získávají z lidských zárodků, jež nebyly využity v rámci umělého oplodnění. Kmenové buňky získané z dospělého těla, například z kostní dřeně, zpravidla nejsou schopny proměnit se v tak široké spektrum buněčných typů.
Podle názoru americké vlády mohou embryonální kmenové buňky přispět k léčení chorob, s nimiž si současná medicína neví rady - například s poškozením míchy nebo s Parkinsonovou chorobou.
Odpůrci výzkumu embryonálních kmenových buněk ale zdůrazňují, že kvůli získávání těchto buněk jsou ničeny lidské zárodky. Na jejich názoru nemění nic ani skutečnost, že tato embrya jsou stejně odsouzena k zániku, protože nebudou nikdy vnesena do matčiny dělohy. Připomínají dutou kouli, v níž ještě nejsou ani stopy po nervové soustavě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.