Výroba kamenných nástrojů pomocí tlakového štípání je zřejmě o 55 tisíc let starší, než se dosud antropologové domnívali. A možná stála na počátku expanze lidstva z Afriky do zbytku světa.
Tlakové štípání umožňuje vyrábět mnohem ostřejší a účelněji tvarované nástroje než hrubé údery jiným kamenem, které stály na samém počátku lidských snah o opracování přírodních materiálů. Údery kamenem dají budoucímu nástroji pouze základní tvar. Jemná úprava a zostření hran vyžaduje použití měkčího obráběcího nástroje, například kosti nebo dřeva. Jeho tlakem na hranu kamene lze odlamovat malé šupinky a tím nástroj tvarovat do žádoucí podoby.
Dosud nejstarší nástroje vyrobené tímto způsobem znali vědci z území dnešní Francie a Španělska. Jejich stáří nepřesahuje dvacet tisíc let. Analýza 75 tisíc let starých nástrojů nalezených v jeskyni Blombos v Jihoafrické republice však nyní ukázala, že technologie tlakového štípání je podstatně starší.
Trojice archeologů z Francie, Spojených států a Norska zkoumala 159 nástrojů a více než 700 odštěpků vzniklých při jejich výrobě. Mikroskopické pozorování, o němž informují v časopisu Science, ukázalo, že přinejmenším polovina z nich byla opracována tlakovým štípáním.
Vědci se pokusili jejich výrobu zopakovat a zjistili, že bez předchozího zahřátí výchozí křemičité horniny to není možné. Štípané plochy byly hrubé a drolily se; po zahřátí v ohni však výzkumníci dokázali pravěké nástroje věrně napodobit. Spekulují, že právě kvalitativní skok ve výrobě nástrojů umožnil člověku obsadit nová území a před šedesáti tisíci lety rovněž opustit africkou kolébku a vydat se na další kontinenty.