Faraona Ramsese III. zavraždili. Prořízli mu hrdlo, zjistili vědci

Věda a technika
18. 12. 2012 08:45
Chrám Ramesse III.
Chrám Ramesse III.

Egyptský faraon Ramses III., poslední velký panovník Nové říše, se před více než třemi tisíci lety stal obětí spiknutí a zemřel s podřezaným hrdlem. Příčinu jeho smrti potvrdil vědecký tým evropské akademie EURAC v italském Bolzanu. Ten také poprvé provedl jeho genetickou identifikaci.

Podle odborníků, kteří výsledky svého zkoumání zveřejnili v nejnovějším čísle britského časopisu British Medical Journal, je nyní s konečnou platností jasné, že Ramses III. byl zavražděn. Stal se obětí harémové vzpoury, do níž byl s cílem sesadit faraona z trůnu zapleten i jeden z jeho synů.

O hypotéze, že Ramses vykrvácel s podřezaným hrdlem, informovali už dříve němečtí vědci, kteří mumii zkoumali. O jejich práci vznikl televizní dokument pro stanici Science Channel.
Ramses III. patřil k panovníkům 20. dynastie a Egyptu vládl třicet let do roku 1155 před naším letopočtem.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Mafia: Domovina ukázala DLC Muž cti. Enzo se spojí s mladým Salierim

Věda a technika
5. 8. 2026

Xbox v Evropě výrazně zdražil. Series X teď stojí až 800 eur

Věda a technika
4. 8. 2026

Electronic Arts po akvizici zmizí z burzy. Firma se stane soukromou společností

Věda a technika
3. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ