Geny související s vyšší inteligencí zároveň souvisejí s autismem

Věda a technika
15. 3. 2015 06:07
Autistické dítě (ilustrační foto).
Autistické dítě (ilustrační foto).

Mnoho lidských nemocí je dědičných. Lidé, kteří je mají, jsou proti ostatním znevýhodněni. Proč nezmizí z genofondu působením přírodního výběru? Geny, které nemoci způsobují, musejí zároveň poskytovat i nějakou výhodu.

S autismem nebo některou z příbuzných poruch se narodí přibližně šest dětí z tisíce. Většinou mají vážný problém s komunikací s ostatními lidmi, který jim ztěžuje život. Může je téměř vyřadit z běžné společnosti a způsobit, že potřebují doživotní asistenci. Přibližně sedmdesát procent postižených je zároveň i mentálně opožděných. Část z nich má ale rozvinutou neverbální inteligenci. Někteří dokonce převyšují obyčejné lidi. Skupina vědců v čele s Toni-Kim Clarkem z Edinburské univerzity se proto rozhodli vyjasnit vztah poruch autistického spektra k inteligenci.

Genetikové už mají představu, které konkrétní úseky DNA s autismem souvisejí. Clarke a jeho spolupracovníci otestovali inteligenci deseti tisíc Skotů. Zároveň je pořádali o vzorek DNA. Lidé, kteří sice netrpěli některou z forem autismu, ale nesli geny, které by ho mohly spouštět, měli v inteligenčních testech o chlup lepší výsledky než zbytek vzorku. Podobný obraz získali vědci i ze studie britských dvojčat.

Všechny podrobnosti zveřejnili v časopise Molecular Psychiatry. "Naše nálezy ukazují, že genetické varianty, které zvyšují riziko autismu, jsou spojeny s lepšími kognitivními schopnostmi u neautistických jedinců," komentoval práci Clarke.

Podobný obraz získali vědci v minulosti i u dalších psychických obtíží. Například příbuzní lidí postižených schizofrenií jsou často úspěšní jako spisovatelé, hudebníci, výtvarníci nebo vědci. Lidé se sklony k alkoholismu bývají zase dobří politici. Občas se ale stane, že se výhodné geny špatně sejdou a svého nositele samy vyřadí.

Autor: Radek JohnFoto: ČTK/ITAR-TASS/Kurskov Yevgeny

Další čtení

ilustrační foto

Letadlem nebo rychlovlakem? Koleje jsou drahé, ale víc eko než letadla

Věda a technika
18. 7. 2025
Největší na Zemi nalezený meteorit z Marsu

Kolik stojí kámen z Marsu? V aukci 112 milionů korun. Zabojoval i dinosaurus

Věda a technika
17. 7. 2025

PlayStation opět ignoruje Gamescom. Sony nebude na veletrhu ani letos

Věda a technika
16. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ