Homeopatie popírá elementární logiku. Čím lidi přitahuje?

Věda a technika
11. 3. 2012 16:36
Je homeopatie zázračná léčebná metoda, nebo obchod s iluzí?
Je homeopatie zázračná léčebná metoda, nebo obchod s iluzí?

Kdyby homeopatie fungovala tak, jak její zastánci tvrdí, museli bychom připustit, že se fyzika, chemie i biologie hluboce mýlí. A museli bychom překousnout značné logické rozpory. Přesto tisíce lidí tvrdí, že jim pomohla. Co se to děje?

Přijde-li pacient trpící nespavostí, homeopat mu v souladu se základním zákonem své nauky o léčbě podobného podobným nasadí například kofein. Ale ne ledajaký. Kofein je extrémně zředěný, v tom spočívá jeden z triků této metody.

Jak zředěný? Představte si kouli vody s poloměrem 150 milionů kilometrů, což je vzdálenost Země od Slunce. A v ní jednu molekulu (údajně) léčivé látky. Tak vypadá homeopaty běžně používané ředění C30.

Homeopati vyprávějí tajuplný příběh o paměti vody, do které se "otiskne" informace z účinné látky, po níž v takto naředěném roztoku není ani stopy. Jenomže fyzikální chemie ukazuje, že paměť vody je nesmysl. Pod tíhou důkazů to museli přiznat i homeopati. Část z nich dnes říká: "Nevíme, jak to funguje. Prostě to funguje." Druhá část se uchyluje k mystice a vypráví o působení na "vyšších úrovních", které jsou přírodovědnému zkoumání nedostupné.

Když o homeopatii přemýšlíme, narážíme na jednu logickou nesrovnalost za druhou. To by ale nakonec nevadilo, kdyby klinické studie prokázaly, že tato metoda funguje. Museli bychom pokrčit rameny a sklonit se před mystériem univerza. Nic takového se ale nestalo. Z klinických studií je zjevné, že homeopatie není o nic účinnější než placebo.

Proč si tedy tolik lidí homeopatii pochvaluje? Protože efekt placeba je mnohem silnější a bohatší, než si obvykle myslíme. Zdaleka nejde jen o falešné pilulky. Psychosomatické efekty blahodárně působící na řadu především chronických neduhů dokáže navodit i empatický terapeut, příjemné prostředí ordinace a další faktory, které pacienta zbaví stresu a navodí u něj pocity klidu a důvěry.

Čtěte TÝDEN.* Je voda z kohoutku multifunkčním homeopatickým lékem?

* Proč by jedna čistá voda měla působit jinak než jiná čistá voda?

* Lze se homeopatiky předávkovat?

* Proč z toho, že po A následuje B, nelze odvodit, že A způsobuje B?

* Je pravda, že věda vše, co neumí vysvětlit, označuje za šarlatánství?

* Co vše dokáže placebo? Proč drahá pilulka funguje lépe než stejná, ale levnější pilulka?

* Proč u homeopatik zákon nevyžaduje důkaz účinnosti?

Odpovědi na tyto otázky čtěte v časopise TÝDEN, který vychází v pondělí
12. března.

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ