Rozhovor TÝDNE
Jak předejít hladomorům? Budeme jíst trávy

30.10.2017 04:00 Rozhovor

Počet lidí trpících nedostatkem jídla roste. Stejně jako populace na naší planetě. Tradiční plodiny přestávají stačit a podle některých prognóz hrozí lidstvu další hladomor. "Metody, které nás od něj už jednou zachránily, jsou ale vyčerpány," varuje rostlinný genetik Jaroslav Doležel.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Bádání v botanice osobně mám za ve veřejném zájmu, ale ohledně genetického modifikování nemám (doposud) dojem jako by šlo o zájem jiný než těch korporací se tím zabývající a snažící se tlačit prodej. Jakože, určitě zajímavé ohledně cíleného šlechtování (některých charakteristik), a ohledně zamezení používání chemikálií. Ale i pokud se předpokládá, že například GM odolnost proti škůdci je tutovka a ne nějaké že mnohé spíše spekulování nebo závislé na letech experimentování, tak co se vlastně představuje je, že si zemědělec jeden rok koupí GM semínka a pokud se v dalším roce například zmíněný škůdce adaptoval tak zemědělec si musí koupit další várku semínek od té GM korporace a žádný efekt využití semínek ze své úrody. Navíc se ta korporace ohání patenty, což mj. znamená, že i pokud se škůdce neadaptoval, tak zemědělec možná nemá tu licenci používat ta semínka v dalším roce leda zaplatí nějaký obnos stanovený tou korporací, a ten obnos zřejmě větší než by v první řadě stálo vysadit několik stromů pro ptáky žeroucí toho škudce a to možná s nápodobným efektem než várka modifikovaných semínek byť se asi musí předpokládat, že % úrody padne.

Stranou toho, osobně určitě nejsem fanda centrálně řízeného hospodářství. Ale také nejsem fanda anarcho-kapitalistického trhu. Jakože když se podívá co se na tom trhu děje, tak se má například:

- nemálé využití zemědělské plochy na tzv. energetické plodiny, při jejíchž spalování prý vzníká méně emisí než například naftou (a podporované například EU mezitím co se má za normální aby si boháč mohl létat soukromým tryskáčem jak má náladu, a to těch emisí má značné, a co vím tak ani v roce 2017 žádný plán na rychlo-železniční infrastrukturu po celé Evropě), ale například solárními farmami v Sahaře a elektromotory by se emise při provozu mělo takřka nulové a v kontextu tématu tady by se mělo více zemědělské plochy na zemědělské využití jako takové.

- nemálo importu z oblastí kde tím mají výnos sotva nějaký. Jakože například zemědělci kakaa prý mají zlomek toho co zákazník v EU za čokoládu utrácí, a ten výnos těch zemědělců možná sotva dobrý na to aby mohli investovat do věcí jako efektivnější zavlažování a další. (a to se má i další věci, jako například, že při těžbě ropy některé korporace plyn spalují na místě jak by se jím nevyplatilo to poslat jinam mezitím co obyvatelé kolem těžiště vaří dřívím jak prostě nemají peníze aby si zaplatili plynovody a sporáky atd.) Navíc se na to spotřebuje vodu i na plodiny které by se zvládlo vypěstovat například v EU, ale i beze zkorumpovaných politiků dělající vše pro to aby si z EU mohli koupit limuzínu a i bez neustálého ozbrojování (opět kde se platí některým firmám nejen v EU), tak některé ty země jsou tak ekonomicky závislé na těch jako drobných toho exportu mezitím co politické panstvo například EU má v hlavě jenom zájmy svých korporací, že to je celé smutné.

Jinými slovy, kdyby se například EU na světovém trhu nechovala jak naprostý Otesánek, a místo toho by se mělo přinejmenším zákony zamezující aby někdo s penězi vykupoval například obilí aby potom čekal, že to ze svých skladů s profitem prodá když OSN zas jednou bude po žebrání o prostředky nakupovat aby bojovala proti vyhlášenému hladomoru, tak to by jíž mohlo vypadat značně jinak i bez pro některé jak alchymie vyprávějící o tom jak se jíž je tak blízko aby se ze železa udělalo zlato.

- a nemálo plodin je použitých na stáda zvířat v rámci konzumace masa kde mnohý každý den a některý i při každém jídle. Což je argumentativně docela problém v rámci toho když se právě z jako křehkých oblastí vykupuje nemálo žrádla pro stáda (mezitím co tamější politici říkající něco o tom, že by tamější stát měl v první řadě zajišťovat aby se z vlastních polí mělo dost potravy pro vlastní obyvatelstvo, jsou velkými hráči možná rovnou napsané na seznam údajných teroristů za nějaké, že mají jiný pohled než anarcho-kapitalistické pojetí panstva).

***

Tudíž všehovšudy, akadémicky je genetika určitě zajímavá, ale osobně to nemám jak za Svatý grál - jakože i pokud by se předpokládalo, že genetickými modifkacemi se dá vyřešit mnohý problém bez vytváření škaly nových problémů, tak existující konceptu toho, že se chudým rodinám vykupuje před jejích nosem jídlo a že teprve až budou bohatí plnými žaludky a dokonce plnými nádrži z plodin tak teprve potom co zbyde tak zbyde rodinám které neriskovaly život plavbou přes moře k tomu panstvu, tento koncept ani těmi GM plodinami nebude o nic lepší ve smyslu, že docela detail jestli se například v Africe pěstuje běžnou pšenici nebo geneticky modifikovanou když ta úroda stejně putuje jinám i když mnohý kolem té plantáže hladový.

A to celé jistě poněkud světové téma, ale osobně to vidím aspoň v rámci Pruska za docela jasné, že například kukuřice by se spíše mělo být schopno vyvážet (bez využití plochy na tzv. bio-paliva) a v případu hladomoru jinde i rovnou zákazat dovoz toho pro jiné nedostatkového zboží (na rozdíl od EU která potřebuje roky jenom na analýzu.)

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov