Jihoameričtí lovci a sběrači spolupracovali na stavbě shromaždišť

Věda a technika
31. 3. 2015 15:04
Archeologové při práci.
Archeologové při práci.

Archeologické naleziště Ceibal v Guatemale pochází z roku 950 před naším letopočtem. Jihoameričtí indiáni tehdy žili v oddělených skupinkách, které se živily lovem a sběrem. Vypadá to ale, že udržovali kontakt a scházeli se právě v Ceibalu.¨

Vykopávky v Ceibalu jsou pro vědce příležitost zjistit něco o počátcích mayské civilizace. Hradby prvních mayských měst vyrůstaly z džungle přibližně v období mezi roky 750 a 500 před naším letopočtem. Archeologové většinou považují městskou společnost, žijící ze zemědělství, za hodně odlišnou od společnosti kočovných lovců a sběračů. Neznamená to, že by obojí nemohlo koexistovat vedle sebe. Dělo se to v dějinách mnohokrát. Mezistupně by však měly být vzácné. Výzkum Ceibalského naleziště ale na existenci takového přechodného stádia ale poukazuje.

Tvrdí to v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences skupina výzkumníků v čele s Takeshim Inomatou z Arizonské univerzity. Badatelé odkryli v Ceibalu náměstí asi z roku 950 před naším letopočtem, obklopené ceremoniálními stavbami. Stálých obyvatel mělo ale shromaždiště příliš málo na to, aby ho mohli vybudovat a udržovat.

Vědci si proto myslí, že se kvůli jejímu zbudování spojily rozptýlené skupinky lovců a sběračů, které žily okolí. Jejich příslušníci pak mohli místo navštěvovat, aniž by v něm bydleli. "Říká nám to hodně o důležitosti rituálů a staveb," prohlásil Inomata. "Lidé mají sklon si myslet, že napřed vyvinete společnost, a pak přijde budování. Myslím, že je to v mnoha případech naopak."

Autor: Radek JohnFoto: Takeshi Inomata

Další čtení

Nový Battlefield bude představen v létě, vyjít má do dubna 2026

Věda a technika
7. 5. 2025

Vyšel nový trailer na GTA VI

Věda a technika
6. 5. 2025

Nový díl videoherní série Mafia s přízviskem Domovina vyjde 8. srpna

Věda a technika
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ