Lidé moderního typu asi osídlili Evropu už před 43 500 lety

Věda a technika
24. 9. 2014 11:11
Vykopávky poblíž rakouské vsi Willendorf.
Vykopávky poblíž rakouské vsi Willendorf.

Nové vykopávky poblíž jihorakouské vísky Willendorf v údolí Dunaje posunuly ručičky hodin kolonizace starého kontinentu. První lidé moderního typu možná osídlili rodnou zem Adolfa Hitlera dřív, než to zatím vypadalo.

Willendorf proslul zejména jako naleziště tamní Venuše - sošky macaté ženské přesně podle paleolitického vkusu. Je podobná věstonické Venuši, nalezené v roce 1925. Willendorfskou Venuši našel Rakušan Josef Szombathy už v roce 1908. Archeologové se teď na místo nálezu vrátili a znovu ho důkladně prozkoumali. Našli pozůstatky takzvané Aurignacké kultury. O té si vědci myslí, že patřila lidem moderního typu. Do Evropy nás totiž předešli neandertálci. Pokud vědci najdou nástroje nebo jiné známky přítomnosti lidí, nemnohou vědět, jestli pochází od neandertálců nebo od našich předků.

Aurignacká kultura ale asi patřila našemu druhu. "Máme nějaké jasně moderní lidské zbytky asociované s Aurignackou kulturou, takže si myslíme, že je to dobré znamení přítomnosti moderních lidí," vysvětli Bence Viola z ústavu Maxe Plancka v Lipsku. Viola je společně s jedenácti dalšími vědci podepsán pod odborným článkem, který o nových vykopávkách vyšel v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. První autor práce je Philip Nigst, rovněž z ústavu Maxe Plancka.

Pravěká družba

Rozhraní dvou vrstev sedimentu.

Vědci určili stáří artefaktů na asi 43 500 let. Podle jejich názoru to znamená, že lidé moderního typu dorazili do Evropy dřív, než to zatím vypadalo. Nejspíš žili na starém kontinentu společně s neandertálci. O inteligenci těchto našich nejbližších příbuzných se mezi antropology pořád ještě diskutuje. Kultura některých neandertálských skupin připomínala kulturu moderních lidí. Pořád ale není jasné, jestli šlo o vlastní neandertálské vynálezy nebo následky setkání s lidmi moderního typu.

Z dochovaných památek se dá způsob života obou skupin zrekonstruovat jen s obtížemi. Nezávisle na vzájemném ovlivňování našich dvou kultur je téměř jisté, že se lidé moderního typu s neandertálci křížili. Neandertálského původu je mezi jedním až čtyřmi procenty genetického materiálu současných lidí.

Chladné klima

"Nová data z Willendorfu jasně ukazují, že lidé moderního typu byli přítomni v tom, co se dnes stalo Rakouskem, zatímco neandertálci stále obývali ostatní oblasti Evropy," prohlásil Nigst. "Oba druhy se mohly potkávat a vyměňovat si nápady i partnery." Podrobný průzkum naleziště umožnil zrekonstruovat klimatické podmínky, v jakých obyvatelé okolí dnešního Willendorfu žili.

Kdo se chce stát archeologem, musí zkoumat problémy pořádně do hloubky.

Někoho by snad mohlo překvapit, že nejlepší informace o nich poskytují ulity šneků. Tito živočichové jsou totiž citliví na teplotu, takže fungují jako její přirozený záznamník.

Zdá se, že místní počasí bylo chladné. Lidé, kteří po sobě zanechali kamenné nástroje a další stopy, žili ve stepi s občasnými jehličnatými lesíky hlavně podél říčních břehů. Pro kolonisty pocházející z teplých afrických savan mohl být přechod do nevlídného evropského klimatu obtížný. To by mohlo dokazovat, že měli dost za ušima, aby se s ním vyrovnali.

Autor: Radek JohnFoto: The Willendorf Project, Philip R. Nigst and Bence Viola

Další čtení

Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025
Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ