Má Ötzi, muž z ledovce, žijící potomky? Napoví DNA

Věda a technika
28. 7. 2010 07:21
Mumie přečkala v alpském ledu 5300 let.
Mumie přečkala v alpském ledu 5300 let.

Italští a němečtí genetikové se chystají poodhalit další tajemství spojená s nejstarší známou mumií, ledovým mužem Ötzim, který žil před více než pěti tisíci lety. Cílem projektu je zjistit například Ötziho vrozené choroby či zda dodnes žijí jeho potomci.

Jde o zatím poslední z dlouhé řady výzkumů, které se zaměřují na nejrůznější aspekty Ötziho života a smrti.

Takto mohl Ötzi vypadat. V ledu se uchoval i jeho oděv a výstroj.Vědci oznámili, že z mumie odebrali vzorek kosti a extrahovali z ní DNA. Ačkoliv je získaný vzorek podle genetiků extrémně zlomkovitý, současné špičkové přístroje se prý s jeho "přečtením" vypořádaly rychle. "Přečetli jsme již 95 procent DNA," říká Carsten Pusch z Tübingenské univerzity. Na interpretaci získaných dat se ještě pracuje. Zveřejněny mají být v roce 2011 při příležitosti dvacátého výročí objevení mumie.

Během výzkumu se vědci zaměřují také na otázku, zda ještě v současné době žijí nějací Ötziho potomci a pokud ano, kde. V centru jejich zájmu je i studium dispozic k vrozeným chorobám.

Muž z ledovce

Ötzi žil v Alpách před 5300 lety, tedy na přelomu neolitu a doby měděné. Jeho mumifikované tělo objevili turisté v září 1991 v ledovci na rakousko-italských hranicích. Pozdější výzkum ukázal, že Ötzi zemřel ve věku asi 46 let zřejmě násilnou smrtí. Pod lopatkou mu vězel hrot šípu. V ledovci se zachoval také jeho oděv a výzbroj. Původní spor, zda Ötzi patří Rakousku nebo Itálii, byl vyřešen v italský prospěch. Od roku 1998 odpočívá v archeologickém muzeu v italském Bolzanu.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Očekávání stoupá. Mafia: The Old Country má na wishlistu už 2,5 milionu hráčů

Věda a technika
3. 7. 2025

Tony Hawk i Tomb Raider míří do Game Passu. Microsoft odhalil červencové přírůstky

Věda a technika
2. 7. 2025
Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ