"Vegetariánské řešení"
Maso na talíři bez mrtvých zvířat? Čína s Izraelci hledá řešení
19.09.2017 03:30 Původní zpráva
Ačkoli použití živočišných buněk při vývoji masa znamená, že se neobejde zcela bez porážky zvířete, vědci v současné době chtějí do budoucna předejít i této možnosti - hledají různé syntetické náhrady, aby k usmrcování zvířat nedocházelo vůbec. Čína podepsala dohodu o novém výzkumu v izraelských laboratořích, kde plánují pracovat na takové výrobě masa. Zároveň by takový postup mohl příznivě ovlivnit ovzduší na Zemi. Kontrakt stál 300 milionů dolarů. Informaci uvedl web The Independent.
Čína obecně není považována za světovou jedničku, co se týče ochrany životního prostředí, nicméně tento krok ji posunul lepším směrem. Maso z laboratoře by znamenalo nejen ušetření životního prostředí, ale také by vyřešilo palčivou otázku nedostatku masa v budoucnosti.
Pro mnohé skupiny lidí, kteří se zabývají ochranou životního prostředí a zvířat, je laboratorní maso považováno za pozitivní odklon od usmrcování miliard druhů zvířat a zároveň je ekologičtější volbou než tradiční zemědělské podniky.
Dohoda se třemi izraelskými laboratořemi SuperMeat, Future Meat Technologies a Meat the Future je vítána jako dobré znamení. Bruce Friedrich, ředitel organizace Good Food Institute, která podporuje alternativy za maso, uvedl, že nová spolupráce je obrovskou příležitostí na trhu.
Globální oteplování
Hospodářská zvířata totiž vypouštějí do ovzduší velké množství metanu, což je silný skleníkový plyn, a rovněž spotřebovávají velké množství vody. Navíc se odhaduje, že 14,5 procenta globálního oteplování planety pochází právě z chovu a konzumace hospodářských zvířat. Vědci z Oxfordské univerzity navíc uvedli, že kdyby lidé po celém světě přestali jíst maso, pomohlo by to k zásadnímu snížení emisí skleníkových plynů - téměř o dvě třetiny.
"Tímto krokem se očekává, že živočišný průmysl se změní a emise skleníkových plynů budou rapidně sníženy," uvedl Li Junfeng, generální ředitel Čínského národního střediska pro strategii změny klimatu.
Maso umělé vypěstované v laboratoři už dávno není považováno za sci-fi. Naopak, stále častěji se vědci snaží objevit nové technologie, které by zaručily snadnou výrobu masa. Nicméně to je velmi nákladný plán, který zatím lze zrealizovat jen těžko. Ostatně, kdo chce ochutnat maso z laboratoře, ať si připraví přibližně 20 tisíc dolarů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.