Pracujete v open space kanceláři, kde kolem vás mluví hromada dalších kolegů, každý o něčem jiném? Dokážete se přesto soustředit? Přemýšleli jste někdy, jak to děláte?
Stojíte někde na večírku nebo vernisáži v hloučku lidí a povídáte si. Kolem vás je spousta jiných hloučků se spoustou jiných lidí. Všichni hovoří stejně jako vy. Co říkají, nevnímáte. Posloucháte jen svoje společníky. Najednou se na opačném konci místnosti ozve vaše jméno nebo jméno někoho, koho znáte. Okamžitě zbystříte. Je to divné. Jak jste si ho mohli všimnout, když vám všechny konverzace, kromě té, kterou jste vedli sami, splývaly v jednolitý šum na pozadí? Jevu se říká fenomén koktejlové party.
Poprvé ho, aspoň v historii moderní vědy, popsal Brit Colin Cherry v padesátých letech minulého století. Psychologové a další odborníci se se mu dlouho pokoušeli přijít na kloub. Neměli ale příliš štěstí. Pod pokličku jevu se podařilo nahlédnout až teď skupině dvanácti vědců, vedených Charlesem Scroederem z Kolumbijské univerzity v New Yorku. Dokázali zaznamenat filtrování důležitých podnětů od nedůležitých v přímém přenosu. Výsledky svého výzkumu zveřejnili v časopise Neuron.
Badatelé požádali o pomoc pacienty, kteří podstupovali chirurgickou léčbu epilepsie. Při operacích mozku může být člověk při vědomí. Některé chirurgické postupy to dokonce vyžadují. Scroeder a spol. pouštěli lidem na operačním stole nahrávky mluvené řeči a sledovali při tom elektrickou aktivitu jejich mozků. Ta kopírovala zvukové vlny. V oblastech určených k prvotnímu zpracování všech zvuků se dal rozeznat jak signál řeči, kterou pacient poslouchal, tak řeči, kterou ignoroval.
Ve vyšších centrech, majících na starosti zpracování a porozumění jazyku, už se dal zachytit jen signál, toho, co chtěl operovaný dobrovolník slyšet. Práce Charlese Scroedera a jeho kolegů otvírá dveře dalším výzkumům fenoménu. V budoucnu by mohly přinést velký prospěch. Schopnost filtrovat podněty je v každodenním životě velmi důležitá. Potíže s ní mají lidé postižení autismem, schizofrenií nebo děti s poruchami učení. Zhoršuje se i s věkem.