O bakteriích na těle dítěte rozhoduje způsob porodu
23.06.2010 17:30 Původní zpráva
Bakterie nejsou jen původci nemocí. "Přátelské" druhy zvyšují naši odolnost vůči infekcím a ve střevech pomáhají s trávením potravy. Nyní se ukazuje, že o charakteru první mikroflóry rozhoduje způsob, jakým dítě přijde na svět.
Tým venezuelských a amerických vědců porovnával druhové složení bakterií, které osídlily těla novoreznců porozených přirozenou cestou a císařským řezem. V děloze je bakterií minimum, takže děti přicházejí na svět bez vlastní mikroflóry. Tu získávají až v průběhu porodu a po něm.
Během přirozeného porodu prochází novorozenec matčinou pochvou, která je "přátelskými" bakteriemi bohatě osídlena. Tělíčka takto narozených dětí jsou proto kolonizována právě těmito bakteriemi od matky, především rodem Lactobacillus.
Naopak děti, které přišly na svět císařským řezem, získávají bakterie obývající lidskou kůži, například rod Staphylococcus. Většinou je neškodný, některé druhy však způsobují vážné zdravotní potíže. Známý je Staphylococcus aureus, tedy zlatý stafylokok.
ČTĚTE TAKÉ: Dvě bakterie se perou, poraženým je člověk
Při císařském řezu je "dárcem" bakterií především první člověk, který dítě dostane do rukou - zdravotnický personál, případně otec.
Předchozí studie naznačily, že děti porozené císařským řezem jsou náchylnější k infekcím některými patogeny, k alergiím a astmatu. Odlišná první mikroflóra může být jedním z faktorů, které tyto rozdíly způsobují.
Vědci své zjištění publikovali v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
ČTĚTE TAKÉ: Lidská kůže je z pohledu bakterií jako prales i poušť
Foto: www.profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.