Na rozhovoru nás bylo šest. Já, fotograf, světově známý parazitolog a tři třímetrové tasemnice žijící v jeho střevech. Julius Lukeš je přesvědčený, že přehnaná čistotnost imunitnímu systému spíš škodí. "Ježí se mi chlupy, když se u nás prosazuje Den čistých rukou," říká.
Jste pověstný nevšedními tričky, na nichž bývají často vyobrazeny objekty vašeho vědeckého zájmu - parazité. Kde lze koupit tričko s animovanou trypanozomou spavičnou?
V Tokiu je soukromé muzeum parazitů, kde tato trička mají. Mám odtud trička s tasemnicemi či jinými parazity, beru si je hlavně na přednášky pro parazitology. Každopádně nosím všude trička se zvířaty, která většinou pořizuji v amerických muzeích. Jejich nošení nevadilo ani při doktorské ceremonii v Oxfordu, tedy pokud jsem tričko kombinoval s jejich hábitem. Překvapivě i v institucích, jež by člověk považoval za rigidní, platí, že pokud já respektuji předepsanou část oděvu, tak oni respektují ten zbytek.
Cizí buňky se nacházejí zejména v našem trávicím traktu, ale osidlují i ústa, nos či kůži. Co by stalo, kdybychom najednou o všechny přišli?
V našem těle žije zhruba třikrát více cizích buněk než je našich vlastních. Sedmdesátikilový člověk má asi kilo a půl těchto organismů, asi tři čtvrtiny z nich sídlí v trávicím systému. O tom, co by se stalo, kdybychom o ně přišli, se vede překvapivě dlouhá diskuse. Jsou doloženy případy několika lidí, kteří v sobě prakticky žádné neměli, a přesto několik let žili, takže se bez té malé zoo dá alespoň krátkodobě přežít. Hlavním úkolem těchto našich spolubydlících je pravděpodobně vychovávat náš imunitní systém - trénovat ho na nápor různých patogenů z vnějšího prostředí, které na nás útočí od narození do smrti. Během času se mezi nimi a naším tělem vytvoří různé typy soužití a organismy, které nám neškodí, zůstávají. My jim poskytujeme zázemí a živiny, ony nám nějaké vitaminy či stopové prvky. Občas mezi nimi a naším tělem vznikne disharmonie, která se projeví například průjmem nebo kožními záněty, ale většinu života jsme s nimi v míru. Názorů na to, jakou mají funkci, je ovšem více....
* Co fascinuje parazitologa nejvíce na "neviditelném" světě prvoků?
* Jaké je žít s tasemnicí v těle? Představuje pro nás riziko?
* Na smrtelnou spavou nemoc se stále hledá lék. Proč tak dlouho?
* Jaké jsou příznivé vlivy parazitů na naše zdraví?
* A proč profesor Lukeš nechce mluvit o dalších parazitech, kterými je infikován?
ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY NAJDETE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 5. ZÁŘÍ