Předkové člověka se hřáli u ohně už před milionem let

Věda a technika
4. 4. 2012 12:12
Spálený úlomek kosti na mikrofotografii vzorku z jeskynních sedimentů.
Spálený úlomek kosti na mikrofotografii vzorku z jeskynních sedimentů.

Homo erectus před milionem let zřejmě využíval oheň k tepelné úpravě pokrmů. Dokládají to nálezy z jihoafrické jeskyně Wonderwerk. Dosud nejstarší spolehlivé důkazy o existenci pravěkých ohnišť jsou z doby o 300 tisíc let mladší.

Tým archeologů a paleoantropologů ze Spojených států, Německa, Izraele, Jihoafrické republiky a Kanady zkoumal sedimenty uložené třicet metrů od vchodu do jeskyně. Jsou v nich hojné pozůstatky po dávných ohních, které v jeskyni zjevně hořely opakovaně.

Jihoafrická jeskyně Wonderwerk, v níž archeologové pozůstatky pravěkého ohniště objevili.Spálené úlomky kostí doprovází popel z trávy, křovin a listů. Kosti neprošly teplotou vyšší než 700 °C, což odpovídá tomuto lehkému a rychle hořícímu palivu. Značná vzdálenost od vchodu přitom snižuje pravděpodobnost, že jde o pozůstatky přirozených požárů, které do jeskyně zavál vítr. Pro místní ohniště svědčí také to, že teplotní změny prodělaly i okolní sedimenty.

V odborné literatuře lze najít i starší doklady užití ohně, ale všechny byly zpochybněny právě proto, že nešlo vyloučit přirozený původ nalezených ohořelých zbytků.

Vědci o svých nálezech informují v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Autor: - von -Foto: P. Goldberg, M. Chazan

Další čtení

Nový Battlefield bude představen v létě, vyjít má do dubna 2026

Věda a technika
7. 5. 2025

Vyšel nový trailer na GTA VI

Věda a technika
6. 5. 2025

Nový díl videoherní série Mafia s přízviskem Domovina vyjde 8. srpna

Věda a technika
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ