Překvapení. Neandertálci už před 130 tisíci lety vyráběli šperky

Věda a technika
25. 3. 2015 07:15
Zrekonstruovaná lebka člověka neandrtálského (ilustrační foto).
Zrekonstruovaná lebka člověka neandrtálského (ilustrační foto).

Severochorvatská Krapina, která je jedním z nejvýznamnějších světových nalezišť neandertálského člověka, vydala nové tajemství. Objeveny v ní byly dosud nejstarší šperky, které byl vyrobeny před 130 tisíci lety, tedy dávno před příchodem moderního člověka.

Člověk neandrtálský (ilustrační foto).Podle kurátorky tamějšího muzea Davorky Radovčičové jde o osm opracovaných a většinou jinak neporušených pařátů orlů mořských. Předměty, objevené na místě spolu s kostrami neandertálců před 116 lety, ale až v posledním roce podrobené detailnější analýze, nesou známky vrypů a pravidelných zářezů, které byly provedeny s největší pravděpodobností z estetických důvodů. Nepodařilo se ale zatím prokázat, zda se měly stát součástí náhrdelníku nebo náramku.

Kosti více než osm desítek neandertálců různého věku nalezl na kopci nad městem roku 1899 paleontolog a geolog Dragutin Gorjanović Kramberger. Během vykopávek trvajících šest let odhalil se svými spolupracovníky na tři tisíce paleontologických pozůstatků pralidí a jiných živočich. V polovině 90. let odhalili kanadští vědci pomocí spektroskopie a analýzy zubních sklovin, že krapinští neandertálci pocházejí z poslední velké doby ledové, tedy že jsou staří 130 tisíc let.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Očekávání stoupá. Mafia: The Old Country má na wishlistu už 2,5 milionu hráčů

Věda a technika
3. 7. 2025

Tony Hawk i Tomb Raider míří do Game Passu. Microsoft odhalil červencové přírůstky

Věda a technika
2. 7. 2025
Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ