Angličanka Louise Brownová, která se narodila před půlnocí 25. července 1978, je první člověk na světě počatý mimo tělo matky. O její narození se zasloužili embryolog Robert Edwards s gynekologem Patrickem Steptoem, kteří použili metodu in vitro (IVF), tedy mimotělní oplodnění vajíčka. Paní Lesley Brownové, jež se devět let marně pokoušela otěhotnět, odebrali vajíčko, oplodnili je se spermiemi manžela Johna a embryo vložili do dělohy.
Prvenstvím se pyšní i Louisina o čtyři roky mladší sestra Natalie, která se narodila jako 40. dítě ze zkumavky na světě. V roce 1999 se stala prvním takto počatým dítětem, které porodilo vlastního potomka, syna Caseyho. Matkou už je také Louise, a to dvojnásobnou. Všechny tři děti sester Brownových byly počaté přirozenou cestou, a nepotvrdily se tak obavy některých vědců, že děti ze zkumavky se při snažení o vlastní potomky neobejdou bez pomoci lékařů.
Metoda mimotělního oplodnění přitom měla od počátku řadu kritiků, zejména z řad církve. Lousie, která přišla na svět císařským řezem a vážila 2,61 kilogramu, se proto od malička musela potýkat s projevy nenávisti. "Vždycky, když se někde objeví článek, který se mě týká, píší lidí na internet různé kruté a nepodložené komentáře. Už jsem se je naučila ignorovat," svěřila se loni na podzim novinářům, když se připomínalo čtyřicáté výročí jejího početí.
Za uplynulé čtyři dekády se pomocí IVF na celém světě narodilo podle odhadů na šest milionů děti, v České republice přišlo první dítě ze zkumavky na svět 4. listopadu 1982, jen čtyři roky po průkopnících v Británii. Tým z brněnské fakultní nemocnice pod vedením profesora Milana Dvořáka uměle oplodnil ženu jako první ve střední a východní Evropě. Založili tak obor, ve kterém dnes patří čeští lékaři i díky příznivě nastavené legislativě k evropské špičce.
On the 40th anniversary of IVF, Louise Brown describes the medical marvel of the assisted reproduction process which led to her birth as the first "test tube baby" pic.twitter.com/F6gyhOF9P0
- AFP news agency (@AFP) 23. července 2018