Rakousko-český tým odhalil, jak se DNA chrání před UV zářením

Věda a technika
30. 11. 2010 08:21
Báze (jednoduché molekuly A, C, G a T) nesoucí v DNA dědičnou informaci, vzdorují UV záření.
Báze (jednoduché molekuly A, C, G a T) nesoucí v DNA dědičnou informaci, vzdorují UV záření.

Důležité mechanismy chránící molekuly DNA před agresivním ultrafialovým zářením se podařilo odhalit rakouským vědcům ve spolupráci s českými kolegy. Nebýt této ochrany, v DNA by se mnohem rychleji hromadily mutace a opalování by bylo ještě mnohem nebezpečnější.

Nové poznatky byly zveřejněny v nejnovějším vydání časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Vědecký tým v čele s rakouským expertem na kvantovou chemii Hansem Lischkou ukázal, jak se ultrafialové záření v molekulách bleskurychle proměňuje v teplo a tím se stává neškodným.

Vedoucí výzkumu Hans Lischka z Vídeňské univerzity.

Podle agentury APA výzkum financoval rakouský fond pro vědu FWF a prováděl se na Institutu teoretické chemie Vídeňské univerzity ve spolupráci s Akademií věd ČR.

Molekuly DNA absorbují ultrafialové záření velmi dobře, což by teoreticky mohlo vést k jejich poškození. Ve skutečnosti jsou ale v chodu ochranné mechanismy, které ničivý účinek záření odchytí. "Ultrafialové záření se během biliontiny sekundy a částečně ještě rychleji absorbuje a chemicko-fyzikálními procesy se přemění na tepelnou energii," řekl Lischka agentuře APA.

Vědci tento proces podrobně zachytili díky světově unikátním počítačovým modelům spočívajícím v detailních propočtech pohybů elektronů a atomových jader.

Praktický význam mohou mít poznatky rakouských a českých vědců v lékařství. "Bez těchto ochranných mechanismů by se u člověka při působení slunce rychle vyvinula rakovina kůže," vysvětlil Lischka.

 

Autor: ČTK Foto: Felix Plasser/Universität Wien

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ