Nakažlivé emoce
Štěstí se šíří tělesným pachem
18.04.2015 07:07
Psychologický experiment prý prokázal, že lidé signalizují svému okolí vlastní emocionální rozpoložení prostřednictvím potu. Mohou jím dokonce nakazit ostatní jedince.
Proklínáte v kanceláři kolegy, kteří nepoužívají deodorant? Pokud jsou to veselé kopy, na jejichž tváří se čtyřiadvacet hodin denně rozprostírá úsměv připomínající měsíc v poslední čtvrti, možná děláte chybu. Aniž byste si toho všimli, mohou totiž přispívat k vaší dobré náladě. V časopise Psychological Science to prokázala skupina výzkumníků vedená Günem Seminem z Utrechtské univerzity. Vědci si pozvali do laboratoře dvanáct mladých mužů, kterým pustili jeden ze tří filmů. Měl v nic vyvolat štěstí, strach nebo žádný pocit. Pak jim odebrali vzorky potu.
Aby ověřili, jestli filmy opravdu účinkovaly, jak měly, ukázali dárcům potu ještě tabule s čínskými symboly. Požádali je, aby oznámkovali, jestli se jim zdají příjemné nebo naopak nepříjemné. Poněvadž nikdo z dobrovolníků čínsky neuměl, do hodnocení symbolů se promítly pocity vyvolané filmem.
V další fázi výzkumu nechali vědci ke vzorkům tělesného pachu dárců čichat 36 dobrovolnic. Ženy zvolili, poněvadž mívají lepší čich a bývají celkově citlivější na emoční signály. Účastnice pokusu měly brady na podpěrkách. Vědci je nahrávali na video a pak analyzovali pomocí počítače výraz jejich tváře.
Ženám, které čichaly k potu šťastných dobrovolníků, se ve tváři pohybovaly svaly, které se pohybují při výrazu štěstí. Vystrašený pach zase vyvolal pohyb svalů, které se pohybují při strachu.
Zdá se tedy, že štěstí je opravdu nakažlivé. Výsledek by mohl zajímat třeba výrobce voňavek. Hodí se ho však přijímat s jistou rezervou, neboť psychologie je pořád ještě pochybný obor. Často se v ní stává, že se výsledky experimentu jednoho vědeckého týmu nepodaří zopakovat jiné, nezávislé skupině výzkumníků.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.