Středověcí rytíři by udělali lépe, kdyby brnění shodili

Věda a technika
22. 7. 2011 14:05
Brnění dávalo rytířům pocit nezranitelnosti, ale v boji je spíše omezovalo.
Brnění dávalo rytířům pocit nezranitelnosti, ale v boji je spíše omezovalo.

Bitva u Azincourtu, svedená v rámci stoleté války 25. října 1415, znamenala pro francouzskou stranu katastrofu.  Všechno mohlo dopadnout jinak, kdyby Francouzi tolik nelpěli na svých těžkých zbrojích. Názor historiků nyní poprvé podpořil exaktní pokus zjišťující energetickou náročnost pohybu v brnění.

Francouzům k vítězství nestačila ani šestinásobná početní převaha, Angličané jim uštědřili pořádný výprask. Na anglické straně bylo 100 až 200 padlých, na francouzské podle odhadů až deset tisíc. Rytíři v těžkém brnění se stali snadnou kořistí lehkonohých lučištníků.

Dobrovolníci testovali středověké brnění, vědci jim při tom měřili spotřebu kyslíku.V patnáctém století se váha typické zbroje pohybovala mezi 30 a 50 kilogramy, přičemž pokrývalo celé tělo včetně končetin.

"Mít takový náklad rozložený po celém těle vyžaduje mnohem více energie než stejná zátěž nesená na zádech," říká Graham Askew z univerzity v Leedsu, který se s kolegy z Milána a Aucklandu rozhodl experimentálně ověřit, kolik energie si pohyb v brnění vyžádal.

Vědci oblékli zkušené a fyzicky zdatné účastníky rekonstrukcí středověkých bitev z Muzea královské zbrojnice do přesné kopie brnění z 15. století a nechali je kráčet a běhat po pohyblivém pásu. Měřili přitom jejich spotřebu kyslíku, z níž se dá vypočítat spotřeba energie.

Ukázalo se, že chůze v brnění je 2,1 až 2,3krát energeticky náročnější než chůze bez zátěže. U běhu byly rozdíly nepatrně menší – těžkooděnec spálil 1,9krát více energie než dobrovolník v běžném oblečení. Autoři výzkumu o tom informují v časopise Proceedings of the Royal Society B.

Už sama nadbytečná kila samozřejmě vyžadují více energie, ale hlavní problém představuje rozložení zátěže i na končetiny, které se pak pohybují jen velmi ztěžka. Je to podobné, jako když se člověk pokouší brodit hlubokou vodou. Překonávání jejího odporu rychle unavuje svaly.

Brnění navíc ovlivnilo i způsob, jakým muži dýchali. Zatímco bez zátěže vede fyzická námaha k hlubšímu dýchání, dobrovolníci v brnění dýchali rychle, ale mělce. Vyčerpání se dostavilo o to dříve. Brnění tedy dávalo bojovníkům pocit nezranitelnosti, ale v boji je spíše omezovalo.

Autor: - von -Foto: Profimedia , University of Leeds

Další čtení

Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025
Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ