Van Goghovy slunečnice tmavnou

Věda a technika
23. 11. 2015 06:20
Kdyby vám babička odkázala tenhle obraz, byli byste do konce života za vodou.
Kdyby vám babička odkázala tenhle obraz, byli byste do konce života za vodou.

Žluté barva na ikonické sérii zátiší ztrácí svůj původní odstín. Odhalilo to rentgenové snímkování drobných vzorků z obrazů. Stejný problém by mohla mít i s další díla z konce devatenáctého století.

Vincent Van Gogh byl slunečnicemi posedlý. Vstával kvůli nim už za úsvitu. Květiny totiž rychle vadly a on je chtěl zachytit v nejlepší formě. Nejslavnější jsou tři verze obrazu z roku 1888. První je k vidění v londýnské Národní galerii, druhá v japonském Seiji Togo Memorialu a třetí ve Van Goghově muzeu v Amsterodamu. Poslední zmíněnou malbu teď prozkoumala skupina chemiků v čele s Letizií Monicovou z Perugijské univerzity. Vědci z plátna odštípli dvě maličké šupinky žluté barvy. Byly menší než jeden milimetr.

Vzorky pak prosvítili silnými rentgenovými paprsky z urychlovače částic DESY v německém Hamburku. Chtěli zjistit, jakou konkrétní barvou Holandský postimpresionistický malíř slunečnice maloval. Žlutá barva používaná za jeho časů obsahovala olovo, chrom a kyslík.

"Existují různé odstíny tohoto pigmentu," sdělila Monicová. "Ne všechny jsou fotochemicky stabilní. Ve světlejší chromové žluti je přimíchaná síra. Je náchylná k chemické degradaci." Žlutá s přídavkem síry během času pomalu tmavne.

Podle výsledků zveřejněných v časopisu Angewandte Chemie jeden ze vzorků skutečně tmavnoucí žluť obsahoval. "Žlutooranžové odstíny obsahují hlavně chromovou žluť odolnou vůči světlu, zatímco typ citlivý na světlo je hlavně v bledě žlutých oblastech," řekl jeden ze spoluautorů práce Gerald Falkenberg. Slunečnice proto asi vypadají trochu jinak než před 127 lety, když je Vincent Van Gogh namaloval.

Autor: Radek JohnFoto: Van Gogh Museum, Amsterdam

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ