Historie
Vědci ZČU zpracovávají nahrávky a dokumenty o represích komunismu
11.02.2018 11:30
Vědci ve výzkumném centru NTIS při Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni zpracovávají písemné dokumenty a nahrávky svědků represí komunismu, pořízené v letech 2008 až 2015 Ústavem pro studium totalitních režimů. Už dříve vyvinuli software pro vyhledávání ve videoarchivu výpovědí svědků holokaustu.
Tým kolem Luďka Müllera, nedávno jmenovaného profesora, vyvíjí nástroje pro práci s mluvenými a psanými texty, řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.
"Naší technologií můžeme vytvářet software i pro vyhledávání v tematicky jiných archivech," řekl Müller. V nyní zpracovávaném projektu Systém pro trvalé uchování dokumentace a prezentaci historických pramenů z období totalitních režimů zpracují odborníci 1000 hodin audionahrávek a 50 tisíc textových a obrazových dokumentů. Projekt bude ukončen v roce 2019.
Archiv svědectví lidí, kteří přežili holokaust, byl vytvořen v letech 1994 až 2000. Spravuje ho Nadace šoa Jižní kalifornské univerzity. Obsahuje 52 tisíc svědectví ve 32 jazycích, celkem 105 tisíc hodin videozáznamů. Téměř polovina rozhovorů je vedena v angličtině, přes 560 v češtině a stejně ve slovenštině. Výpovědi natáčel režisér Steven Spielberg. Plzeňské software vyhledává ve výpovědích v češtině a v části archivu v angličtině, který se vztahuje k Československu. Jde o zhruba 1000 hodin záznamů. "Lidí, kteří v osudné době žili v tehdejším Československu, ale výpověď pro archiv poskytli v angličtině, je téměř 4000. Důvodem byl třeba jejich dlouhý poválečný pobyt v cizině," řekl Müller.
Databáze je přístupná v Židovském muzeu v Praze a v Centru vizuální historie na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Vyhledávání v ní bylo dříve možné pouze pomocí klíčových slov, která byla manuálně přiřazena jednotlivým pasážím. Nyní už mohou lidé využívat pro vyhledávání software z plzeňského centra NTIS.
Projekt AMALACH funguje vlastně jako vyhledávač pojmů. "Uživatel si může snadno všechny videozáznamy, kde se o dotazovaném pojmu hovoří, přehrát. Pravděpodobnost přítomnosti stanovených pojmů v nahrávce označuje systémem barevných políček," uvedl Müller, který se podílel také na vývoji softwaru pro převod mluvené řeči do titulků České televize. NTIS teď zpracovává výpovědi svědků holokaustu ve slovenštině.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.